I kuřák se může stát obětí pasivního kouření
Je notoricky známo, že kuřáci ničí své vlastní zdraví kouřem z cigaret, který aktivně vtahují do plic. Málo se však mluví o tom, že i kuřák může být poškozen účinky pasivního kouření v prostředí plném cigaretového dýmu.
Kuřák svou vlastní obětí
O kuřácích jako obětech „svého vlastního“ pasivního kouření se až dosud příliš nemluvilo. Vedle aktivně vykouřených cigaret se zdá být účinek dýmu povalujícího se v ovzduší jako zcela zanedbatelný. Poslední vědecké výzkumy však ukazují, že pokud kuřák sídlí v poměrně těsném prostoru zaplněném vlastními zplodinami, zatlouká si permanentně hřebíčky do rakve, i když si právě nezapálil.
Vědecký výzkum novinových stánků
Italská vědkyně Maria Piccardo a její tým se zaměřili na pasivní kouření u prodavačů novin. Tuto poměrně specifickou profesi si pro svůj výzkum vybrali proto, že prodavač novin většinu pracovní doby prosedí sám ve svém stánku, kde si může dýmat z cigaret zcela podle libosti. Kromě toho, že mu do jeho zlozvyku nikdo nemluví, novinový stánek většinou ani příliš nevětrá a kuřák uvnitř je tak plně vystaven účinkům pasivního kouření, na které si sám zadělal.
Větrání se vyplatí všem
Tým italských vědců zjistil, že koncentrace cigaretového dýmu v ovzduší, které kuřák dýchá, má skutečně nezanedbatelný vliv na jeho zdraví, konkrétně riziko vzniku rakoviny plic. Průměrný prodavač ve stánku, který v průběhu dne vykouřil 14 cigaret, si pasivním kouřením přidal do plic tolik dýmu, jako by jich ve skutečnosti vykouřil téměř o tři více.
Na pasivní kouření jsme až dosud byli zvyklí pohlížet jako na problém nekuřáků, kterým kuřáci ničí „jejich“ ovzduší. Nyní se ukazuje, že i kuřáci mohou mít zájem na tom, aby se v jejich oblíbené hospodě neválela po stolech oblaka dýmu. Kvalitní větrání jim totiž může přidat pár let života navíc, jež by jim jinak ukrojilo pasivní kouření, které si navíc nikdo ani neužije.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/177531.php