Šípková Růženka se píchla do prstu a usnula na sto let. To se vám naštěstí nestane. Ani tak ale není píchnutí do prstu nijak příjemným zážitkem. Dokáže totiž zabolet mnohem více než hlubší vpich jinde na těle. Čím to je způsobené?
Tisíce nervových zakončení
Na vině jsou nervová zakončení. Na bříškách prstů jsou totiž tisíce tzv. nociceptorů, receptorů bolesti. Prsty jsou tím, čím vnímáme svět. Používáme je na ty nejjemnější úkony, proto je na nich tolik hmatových senzorů – mozek díky nim dostává přesné informace.
Co prozradí kapka krve?
Díky prokrvenosti bříšek prstů se zároveň jedná o vhodné místo pro rychlý odběr kapky krve, která může poskytnout zásadní informace o našem zdraví. Jak?
Díky reakci cukru v krvi s látkou na testovacím proužku v přístroji zvaném glukometr je možné zjistit například koncentraci cukru v krvi. Glukometr, přístroj, který tuto hodnotu rozezná pomocí změření barevné změny proužku nebo zhodnocení změny elektrického proudu v obvodu mezi proužkem a přístrojem, je nesmírně užitečným pomocníkem pro dospělé i děti trpící cukrovkou.
Dalším příkladem je vyšetření protilátek proti onemocnění COVID-19. Rychlotest z kapky vaší krve do 15 minut zhodnotí přítomnost či nepřítomnost protilátek třídy IgM a IgG v organismu. Ty se objevují cca mezi 2. a 15. dnem od počátku příznaků. Test funguje na principu fluorescenční imunochromatografie.
Nemusí to bolet
Píchnutí do prstu je potřeba u řady vyšetření. A často i opakovaně. Zážitek to není nikterak příjemný a zejména u menších dětí může vzbuzovat strach i do budoucna. Bolesti naštěstí není nijak těžké předcházet. Existuje volně prodejný krém znecitlivující krátkodobě kůži. Otupí citlivá nervová zakončení a zbaví vás nebo vaše potomky snadno bolesti.
(dos)
Zdroje:
https://www.oxfordbiosystems.com/COVID-19-Rapid-test
https://www.onetouch.cz/sites/onetouch_cz/files/06803401c_vro_ob_ci_cz_cs_zug_r2_web.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC114231.pdf&type=spc&as=emla-spc