I punčochy mohou pečovat o krevní oběh
Punčochy byly původně „vynalezeny“ vlastně pro muže. V 16. století, kdy se objevily, vévodily pánské módě krátké kalhoty. Dámy pod své dlouhé celodenní róby naopak punčochy nepotřebovaly. Na ně si ženy vzpomněly asi o tři sta let později, když se začaly podstatně zkracovat sukně.
Fáma, fikce, nebo skutečnost? Pravda pravdoucí. Punčochy jsou nejen hezké, ale mohou být také zdraví prospěšné. Je ale třeba vědět, jaké přesně.
Punčochy byly původně „vynalezeny“ vlastně pro muže. V 16. století, kdy se objevily, vévodily pánské módě krátké kalhoty (vzpomínáte na pohádku Pekařův císař a císařův pekař?). Dámy pod své dlouhé celodenní róby naopak punčochy nepotřebovaly. Na ně si ženy vzpomněly asi o tři sta let později, když se začaly podstatně zkracovat sukně.
Příliš těsné punčochy zdraví neprospívají
V současnosti však špatné punčochy nebo nevhodné ponožky mohou při trvalejším používání poškodit náš žilní systém na dolních končetinách. Velké zaškrcení silnými gumičkami na jednom místě totiž brání krevnímu oběhu, a malér v podobě otoků, křečových žil nebo až zánětu žil může být na světě!
Ponožky jsou tedy paradoxně dobré takové, které příliš nedrží. Raději si je co chvíli popotáhnout, než mít pevné lemy s gumičkami, po kterých zbývá dlouho načervenalý pruh nad kotníkem. Variantou je zakoupení vhodných ponožek, které najdete pod názvem „zdravotní ponožky“ v lékárnách nebo prodejnách oděvů.
A jaké by tedy měly být ideální ponožky a punočocháče?
Zde je několik praktických rad, jak vybírat:
- Pružný lem u ponožek nebo punčoch by měl být široký nejméně 4 cm. Když je sundáte, neměl by vám v žádném případě na noze zůstat vytlačený pruh.
- Pokud musíte po úrazu nosit kolenní návleky, používejte je v kombinaci s kompresními punčochami, aby kolenní návlek nezaškrcoval krevní oběh.
- Jestliže máte potíže s těžkýma nebo unavenýma nohama, když vás trápí otoky a křečové žíly, je vhodné poradit se s lékařem a začít nosit speciální punčochy s léčebným účinkem.
Kompresní punčochy
Lidově nazývané také stahovací punčochy se používají jako prevence vzniku žilní nedostatečnosti. Působí jemným tlakem speciálních vláken stejnoměrně po celé noze: nejsilněji v okolí kotníku, směrem vzhůru tlak postupně klesá. Regulují tak krevní tok v žilách na normální poměry.
Čtyři kompresní třídy
Tyto punčochy se vyrábějí ve čtyřech kompresních třídách a v různých provedeních (podkolenky, stehenní punčochy, punčocháče atd). Jejich vzhled je trendový, zdravotní funkce neovlivňují estetičnost výrobku. Rozhodně nikdo nepozná, že máte na sobě punčochy s kompresním účinkem.
Zázračné mikrokapsle
Na trhu jsou už dokonce nejmodernější materiály s odstupňovaným tlakem (kompresí) a se zakomponovanými mikrokapslemi, které dovedou uvolňovat i nejrůznější látky. Jednak proti celulitidě (výtažky z mořské řasy), nebo na pěstění pokožky (vitamin A nebo E, bambucké máslo, různé druhy olejů), či přímo proti otokům (grapefruit, citron, mentol, tymián ).
Mikrokapsle představují novou přidanou hodnotu oblečení. Takto ošetřené punčochy jsou dermatologicky nezávadné, a tak vhodné i pro ženy s citlivou pokožkou. Určitě vás napadne: Ale co praní? Budu investovat do punčoch, a praní mi kapsle potom zničí! Podrobné zkoumání dokázalo, že po dvaceti praních výrobek ještě stále obsahuje 50 % aktivních mikrokapslí.
Dopřejte svým nohám ponožky s jemnými lemy nebo kompresní punčochy, na kterých rozhodně není jejich zdravotní účinek na pohled znát. Vaše nohy si zaslouží být nejen krásné, ale i zdravé. Protože zdraví podmiňuje krásu.
(jnl)
Zdroj: www.ariesmoda.cz/cz/frames/novinky.htm