I s astmatem můžete sportovat
Astmatický záchvat může být spuštěn řadou okolností. Patří mezi ně i zvýšená fyzická zátěž. Přesto ale neplatí, že by se astmatici měli zcela vyhýbat sportu. Odborníci dokonce tvrdí, že pravidelná tělesná aktivita lidem trpícím astmatickým onemocněním vysloveně svědčí.
Sport jako součást léčby
Výběr toho správného sportu a jeho pravidelné provozování může mít pro astmatiky přímo léčebný účinek. Děje se tak z více důvodů:
- úroveň zátěže, při které se dostavují obtíže s dýcháním, se postupně posune výše;
- snížením hmotnosti a posílením svalstva, včetně toho dýchacího, se zlepší fyzická kondice, která je tolik důležitá při případném astmatickém záchvatu.
Pravidla pro bezpečné sportování
Trpíte-li astmatem, měli byste za každých okolností dodržovat určitá pravidla, díky kterým je pro vás sportování bezpečné:
- cvičení začínejte déle trvající "zahřívací fází" – protahováním nebo kondičním během;
- během pylové sezóny si vybírejte spíše indoorové aktivity, omezíte tím působení alergenů, které jsou při sportu vdechovány intenzivněji;
- v mlze, chladném či vlhkém klimatu raději nesportujte vůbec;
- nesportujte během akutní respirační infekce a rekonvalescence;
- informujte svého lékaře o plánované fyzické aktivitě a dohodněte se spolu na případné preventivní léčbě užívané těsně před sportováním;
- vždy mějte u sebe léčebný sprej pro náhlé zhoršení obtíží.
Horolezectví se raději vyhněte
Při pravidelném užívání léků a dodržování uvedených doporučení neexistuje sport, který by byl astmatikovi přímo zapovězen. Každý časem sám pozná, který druh cvičení mu vyhovuje a přináší potěšení. Nicméně nejvíce ideálními se zdají plavání, jízda na kole nebo míčové sporty. Oproti tomu sporty náročné na ne zcela přirozený rytmus dýchání, jako jsou potápění, horolezectví či vzpírání, jsou odborníky doporučovány méně.
Nejen že sportování není astmatikům zakázáno, ale pokud je předem promyšlené a prokonzultované s lékaři a jinými odborníky, pak je přímo doporučováno. I sport se tak může stát součástí léčby astmatického onemocnění.
(veri)
Zdroj: www.myallergymedicine.com