Ženy, které mají srdeční onemocnění, by měly před početím znát všechna zdravotní rizika. Gravidita totiž zvyšuje nároky na srdce a oběhový systém.
Vliv těhotenství na srdce
Během těhotenství se krevní objem zvyšuje o 30 až 50 %, a to díky růstu plodu. Zvyšuje se také vaše tepová frekvence, což způsobuje, že srdce musí usilovněji pracovat. Při porodu pak žena zažívá náhlé změny krevního průtoku a tlaku, což má vliv na srdeční akci.
Připravte se na rizika
Různé druhy onemocnění srdce mohou vyvolat rozdílné potíže:
- Problémy se srdečním rytmem: Drobné poruchy srdečního rytmu jsou v těhotenství časté a obvykle neznamenají důvod k obavám.
- Problém se srdečním uzávěrem: Máte-li umělou chlopeň nebo chlopeň nefunguje tak, jak má, můžete čelit zvýšenému riziku komplikací v době těhotenství. V případě umělé chlopně hrozí infekce sliznice srdce a srdečních chlopní.
- Městnavé selhání srdce: Dochází k němu, když se krev hromadí před pravou komorou v pravé síni a žilním systému nebo před levou komorou v levé síni a plicním oběhu. Když se zvyšuje objem krve, může se toto městnavé selhání zhoršit.
- Vrozená srdeční vada: Pokud máte vrozenou srdeční vadu, je vyšší riziko, že i vaše dítě bude trpět nějakou srdeční vadou. Můžete mít také riziko předčasného porodu.
Některá srdeční onemocnění, včetně problémů s mitrální nebo aortální chlopní, mohou představovat život ohrožující riziko pro matku a dítě.
Předejděte komplikacím
- Během těhotenství navštěvujte pravidelně svého kardiologa.
- Co nejlépe o sebe pečujte a nevynechávejte pravidelné kontroly u gynekologa.
- Užívejte léky, které vám kardiolog doporučil (je možné, že v těhotenství lékař změní typ léku nebo změní dávkování).
- Odpočívejte a vyhýbejte se namáhavé fyzické aktivitě.
- Sledujte svou váhu – nadváha vašemu srdci neprospívá.
- Vyvarujte se kouření a alkoholu.
- Vyhledejte lékaře, pokud se u vás objeví potíže s dýcháním, dušností či bolestí na hrudi.
(aši)
Zdroj: http://www.mayoclinic.com/health/pregnancy/PR00124