V případě poranění se jedná o narušení celistvosti kůže nebo sliznic. Pokud rány hodně krvácejí, jsou silně znečištěné či zjevně zasahují hlubší tkáně, pak je nezbytné především řádné lékařské ošetření. Drobná poranění lze ale ošetřit v domácích podmínkách. Problémem bývá hlavně zastavení krvácení, ale i možnost pozdějšího rozvoje infekce, zejména pokud je v ráně cizí těleso. Stále představuje významnou hrozbu tetanus. Proto je nezbytné u větších či znečištěných poranění provést raději přeočkování, pokud přeočkovaní řádně nejste.
Základní pravidla ošetření
- Zástava krvácení. Většinou krvácení ustane samo během pár minut. Můžete tomu napomoci i stlačením rány, nejlépe přes gázu či obvaz, případně můžete poraněné místo dát nad úroveň srdce.
- Očištění a dezinfekce. U znečištěných ran je základem ošetření omytí tekoucí vodou, až poté nanesení dezinfekce.
- Zakrytí rány. Postižené místo je vhodné překrýt náplastí či obvazem. Pokud je přítomno cizí těleso, před cestou k lékaři ránu jen sterilně zakryjte.
Po ošetření lze související bolesti mírnit chlazením. Ke správnému hojení napomůže samozřejmě i klid.
Jaká homeopatika zvolit
Arnica montana 9 C – je základním lékem na úrazy, ať se jedná o říznutí, údery, či pády. Přináší úlevu od bolesti, napomáhá zástavě krvácení, zrychluje vstřebání případného hematomu. Celkově urychluje hojení. Zpočátku lze podávat po 5 granulích i v půlhodinových intervalech až do zmenšení bolesti, pak podávání postupně prodlužujeme. Na doléčení stačí aplikovat 3× denně 5 granulí.
Staphisagria 9 C – se hodí pro všechna řezná poranění předměty s rovnými a ostrými hranami (způsobená například nožem, skleněným střepem, hranou papíru nebo trávou). Tento lék podáváme 3–5× denně v dávce 5 granulí.
Ledum palustre 9 C – je vhodné na bodná poranění způsobená například třískou či hřebíkem. Rána obvykle nekrvácí, okolí vpichu je oteklé, bledé, chladné na dotek. Od bolesti uleví ledování.
Hypericum perforatum 15 C – zabírá na bolestivá poranění postihující velmi citlivou tkáň bohatou na nervová zakončení (například na obličeji nebo na konečcích prstů). Nejlépe se podává střídavě s lékem Arnica montana v půlhodinových intervalech.
Calendula officinalis 5 C – je známa svým antiseptickým působením. Je tedy ideální na hojení znečištěných a zhmožděných ran či odřenin.
Podvrtnutí kloubů
K podvrtnutí kloubů dojde snadno při špatném došlápnutí, uklouznutí, zakopnutí a podobně. Většinou se jedná o stav, kdy se kosti tvořící kloub dostanou do nepřirozené polohy. Tím vznikne poranění kloubního pouzdra a okolních vazů. Projeví se především bolestí či otokem. U závažnějších stavů se objeví i krevní výron v okolí kloubu. V rámci první pomoci je vhodné končetinu fixovat například šátkem či dlahou a postižené místo chladit. Homeopatika podáváme obvykle 3× denně v dávce 5 granulí.
Arnica montana 9 C – je lékem první volby, je totiž vhodná na všechna drobná poranění.
Ruta graveolens 9 C – pomáhá tehdy, když si zraněný stěžuje na pohmoždění. Bolesti se na postiženém kloubu zhoršují vleže, lepší se mírným rozhýbáním.
Rhus toxicodendron 9 C – je určen na „klasické“ podvrtnutí, tedy stav, kdy se kloubní pouzdro nepřirozeně natáhne. Tento lék je často potřeba podávat i v pozdějších fázích poranění kloubů, kdy se bolesti horší chladem, vlhkem a nehybností. Potíže mírní hlavně neustálý pomalý pohyb.
Pokousání zvířetem
V případě poranění po útoku zvířetem je potřeba důsledně dbát na pečlivé lékařské ošetření. Homeopatie však může být také prospěšná, minimálně v rámci první pomoci. V první fázi, kdy se může objevit psychický šok, pomůže podání léku Aconitum napellus 15 C, 5 granulí podávaných v 15minutovém intervalu. Je velkou podporou v situacích, kdy se dostaví úzkost, panika, strach z vážných komplikací a pocit ohrožení na životě. Po zvládnutí prvotního šoku je pak namístě přechod na kombinaci Arnica montana 9 C a Hypericum perforatum 15 C.
Poštípání hmyzem
Nejběžnějším problémem, se kterým se setká v letních měsících snad každý, je poštípání komárem či jiným dotěrným hmyzem. Suverénním lékem s mnohokrát ověřeným účinkem je Ledum palustre 9 C. Podáváme ho 3–5× denně po 5 granulích. Po štípnutí včelou, samozřejmě pokud se nejedná o člověka alergického na včelí bodnutí, lze využít homeopatický lék Apis mellifica 15 C. Při opakovaném podávání rychle zmenšuje otok a bolest. Otok je typicky teplý, světle růžový, s bodavými a pálivými bolestmi a doprovodným svěděním. Potíže zlepšuje studený obklad. Dávka 5 granulí se pak opakuje v intervalu 15 minut až do úlevy. Někdy je reakce na útok hmyzu bouřlivá. Nebo se jedná o kousnutí ovádem, které je velmi bolestivé (jako při opaření) a vytvoří se i puchýř. Pak je správným lékem Cantharis 9 C, který podáváme opět 3–5× denně po 5 granulích. Staphisagria 9 C zase zabírá při poštípání moskyty. Nejlíp účinkuje u dětí, když je reakce na píchnutí velká, svědivá a tvoří se až podlitiny. Lze použít také jako prevenci. Bere se 3× denně 5 granulí.