K hlavním problémům s vlasy patří jejich vypadávání, předčasné šedivění, špatná kvalita, lámavost či obtížná udržitelnost požadovaného účesu.
Proč o ně přicházíme
Hlavní příčinou ztráty vlasů je v prvé řadě genetika. Pokud je jeden z rodičů postižen plešatěním, potomci mají 50% šanci na to, že tento gen zdědí. Druhým podstatným faktorem je pak výrazná aktivita mužských pohlavních hormonů čili testosteronu, a to i u žen. Pod jeho vlivem zanikají vlasové folikuly v pokožce a vzniká tzv. mužský typ plešatění, který je charakteristický ústupem vlasové linie směrem dozadu. U opačného pohlaví hrají svoji roli i ženské pohlavní hormony, především je to nedostatek progesteronu. Proto ženy v období těhotenství a po porodu mívají výrazné potíže s kvalitou či padáním vlasů, stejně jako ty v období menopauzy. Tady dochází k celkovému prořídnutí kštice. Na padání vlasů se dále mohou podílet:
- některé choroby, jako jsou onemocnění štítné žlázy, autoimunitní nemoci či psoriáza,
- špatná skladba stravy, zejména pokud se drží nějaká přísná dieta a tělu pak chybí důležité minerály či stopové prvky,
- nedostatek železa u žen,
- některé klasické léky – na kvalitu a padání vlasů mají vliv třeba preparáty na snížení cholesterolu v krvi, na žaludeční vředy, dnu, betablokátory (používají se například při řešení vysokého krevního tlaku), dále některá antiepileptika či antidepresiva.
Nicméně jak zjistili japonští vědci, například i nadbytek živočišných tuků vede k nadměrné tvorbě kožního mazu a následkem toho opět k plešatění.
S nápravou začněte u jídla
Správná strava je základem zdravých a silných vlasů. Měla by být především pestrá a vyvážená. Z jednotlivých složek je na prvním místě biotin, který je obsažen v ořechách, kvasnicích, rýži natural a ovesných vločkách. Nesmíme ale zapomínat ani na další vitamíny skupiny B. Z dalších vitamínů je potřebné samozřejmě „céčko“, které je nutné pro tvorbu pojiva, a také vitamín E, což je důležitý antioxidant. Ze stopových prvků, jak již bylo uvedeno, je velmi důležité železo, které je obsaženo například v listové zelenině s výjimkou špenátu, v červeném ovoci a fících. Je potřeba dbát též na dostatečný příjem zinku. Přísun těch „správných“ mastných kyselin pak poskytují ořechy, semínka či ryby.
Fungují i doplňky stravy
Vitamíny, mastné kyseliny či stopové prvky je možné samozřejmě konzumovat i ve formě různých doplňků stravy, ale vhodná dieta je vždy na prvním místě. Z přírodních postupů lze zmínit dodávání křemíku, protože to je nezbytný minerál pro silné a zdravé vlasy. Pro tvorbu vlasů je důležitá i síra jako prvek, komerčně je dostupná v přípravcích s metylsulfometanem. Lze též zkusit přidat do šamponu olej z rozmarýnu – tento postup zase zlepšuje prokrvení pokožky hlavy. Postačí přibližně 5 kapek do tuby šamponu.
Co nabízí homeopatie
Nejvýznamnější léky, které pomohou při potížích s vlasy, jsou následující:
Lachesis mutus je hlavním preparátem na padání vlasů v období těhotenství. U žen typu Lachesis se celkově v těhotenství objevuje řada potíží, které se po návratu normálního menstruačního cyklu opět zmírní či vymizí.
Sepia officinalis je naopak předním lékem na ztrátu vlasů po porodu. Kromě této osvědčené indikace je užitečný i při padání vlasů po nasazení antikoncepce a také je to častý lék na tento problém v období menopauzy.
Acidum phosphoricum je volbou pro stavy, kdy padání je velké a vlasy mizí po celých hrstech. Děje se tak jednak po závažných nemocích či jako následek velmi intenzivního zármutku. Ten bývá následkem úmrtí někoho blízkého nebo po rozpadu citového vztahu.
Arsenicum album je přípravek, který může být užitečný u osob, jimž vlasy padají spíše v ohraničených okrscích, a to zejména v důsledku stresu. Tito lidé jsou velmi nároční, perfekcionisté, a proto se stres, zejména ten týkající se pracovních záležitostí, u nich objeví velmi snadno.
Silicea je lékem především pro mladé lidi, u nichž se objeví vypadávání vlasů, které samy o sobě jsou velmi jemné a křehké. Někdy se u těchto osob, jež bývají hubené, zimomřivé a snadno vyčerpané, objevuje ztráta kštice v důsledku nějakého chronického onemocnění.
Lycopodium je vhodné v situacích, kdy krom padání vlasů dochází i k jejich předčasnému šedivění. Hodí se pro lidi, kteří trpí zažívacími potížemi a mají rádi sladká jídla.
Výše uvedené léky jsou pouze ty nejzákladnější, nicméně velmi osvědčené. Vhodné dávkování je použít je v ředění 15CH v dávce 1× denně 5 granulí. Homeopatie bohužel na padání vlasů nemá „zaručený recept“. V některých případech je možné kvalitu porostu hlavy velmi podstatně zlepšit, u některých pacientů lze nežádoucí proces pouze zmírnit.