Máte osteoporózu? Posilujte!
Lidé s osteoporózou se velmi často mylně domnívají, že cvičením, či dokonce posilováním svou nemoc ještě zhorší. Opak je však pravdou – ve skutečnosti správným cvičením a především posilováním svalstva své kosti chráníte.
Pohybem k nezávislosti
Osteoporóza je hlavní příčinou invalidity u starších žen. Máte-li tedy již osteoporózu, snažte se snížit riziko zlomenin a problémů s páteří – jedině tak zůstanete nezávislí. Pokud totiž budete i nadále fyzicky aktivní, uděláte tím dobře nejen psychice, ale také posílíte své kosti. Vždy se snažte volit takové cvičení, při kterém budete posilovat svalstvo. Čím totiž bude svalový korzet pevnější, tím lepší službu uděláte i svým kostem.
Začít cvičit není nikdy pozdě
I pokud jste nikdy necvičila, začít můžete kdykoliv. Po menopauze je tempo úbytku kostní hmoty opravdu rychlé a tím, že zahájíte cvičení, zvýšíte svalovou sílu, zlepšíte rovnováhu a vyhnete se pádům a případným zlomeninám. Kromě posílení svalstva si ulevíte od bolesti, zlepšíte si držení těla i pocit pohody. Než ale začnete s cvičením, poraďte se raději s lékařem, který by vám měl změřit hustotu kostí a navrhnout, jaký druh fyzické aktivity je pro vás ten nejvhodnější.
Jaké typy aktivity jsou pro vás vhodné?
- Silový trénink – nejčastěji se provádí pomocí posilovacích strojů nebo váhy vlastního těla. Cvičení s vlastní váhou a činkami nejde provádět bez trenéra, nutný je především na počátku cvičení.
- Flexibilní cvičení – sem patří strečink, cvičení pro svaly a klouby atd. Flexibilita přispívá ke zlepšení držení těla. Když jsou klouby ztuhlé a břišní a hrudní svaly napjaté, „táhne“ vás to dopředu a vy se hrbíte.
- Anaerobní cvičení zaměřené na posilování s cílem nabrat svalovou hmotu – například jóga či pilates.
- Aerobní aktivity – chůze, nordic walking, cyklistika, plavání. Tento druh cvičení působí přímo na kosti v bocích a dolní části páteře a zamezuje ztrátě minerálů. Poskytuje také výhody pro oběhový systém a kardiovaskulární systém. Vyhněte se trhaným a rychlým pohybům, cvičte pomaleji a kontrolovaně.
- Cvičení snižující riziko pádů – cvičení, kterými zlepšujete stabilitu a rovnováhu, například stání na jedné noze nebo taiči.
(aši)
Zdroj: www.mayoclinic.com