Máte problémy s močením? Moderní léčba vám s nimi pomůže
Jsou obtěžující a otravují život, přesto nad nimi nemálo lidí mávne rukou a návštěvu specializovaného pracoviště oddaluje, co to jen jde. Za problémy s močením se totiž mnohdy stydí. Po úspěšné léčbě pak lékaři z úst pacientů často slyší povzdechnutí „proč jsem to neřešil/a už dříve…“. V naší online poradně patří dotazy na toto téma k těm častějším, proto jsme položili několik otázek doc. MUDr. Kamilu Švabíkovi, Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praha.
Trápí potíže s močením více muže nebo ženy?
Porovnáváme-li pohlaví, mezi ženami a muži existuje významný rozdíl v typu obtíží. U žen se setkáváme mnohem častěji s potížemi s únikem moči a také častějším močením, muže trápí častěji obtíže s vyprazdňováním.
Mohou být obtíže s močením i příznakem nějakého závažného onemocnění?
U žen je to jen výjimečně, u mužů jsou poruchy vyprazdňování spojeny často s onemocněním prostaty. Nicméně neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, takže dokud nezjistíte příčinu obtíží, nelze se vyjádřit, zda se jedná o příznak něčeho závažného.
Je třeba v případě potíží nejprve navštívit praktického lékaře nebo je možné zamířit rovnou k odborníkovi?
Obě cesty jsou možné. Praktický lékař vám může usnadnit rozhodnutí, na kterého odborníka se obrátit, a případně vám dát doporučení. Na specialistu je však možné se obrátit i přímo – u žen to bývá urogynekolog nebo urolog, u mužů urolog.
Jak probíhá diagnostika? Je třeba podstoupit nějaká speciální vyšetření?
Diagnostika probíhá od nejjednodušších metod, jako např. podrobného popisu obtíží, vyplnění dotazníků, vedení mikčního deníku, přes vyšetření a zobrazovací metody až po funkční vyšetření močových cest. Celé spektrum vyšetření je ambulantní a záleží na tom, co přesně potřebuje lékař v konkrétním případě vědět pro stanovení správné diagnózy a tím i volbu správné léčby. Vždy platí zásada „Dvakrát měř a jednou řež“.
Je možné potíže s močením vyléčit úplně?
Pokud konkrétní problém umíme vyléčit, tak ho léčíme a vyléčíme – to se týká například úniku moči u žen při kašli, sportu apod. Nebo potíže léčíme, tedy potlačujeme projevy onemocnění, což se týká například dráždivého močového měchýře. Připodobnil bych to k léčbě vysokého tlaku, přičemž léky tlak snižují svým účinkem, ale neodstraní jeho podstatu. Stejně tak léky na dráždivý močový měchýř potlačuji jeho dráždivost, ale nedokážou odstranit podstatu dráždění.
Pacient si během léčby vede mikční deník, který poskytuje informace lékaři. Oč přesně jde a k čemu záznamy napomáhají?
Při pohovoru s lékařem odpovídáme na otázky typu Jak často chodíte na malou přes den, případně v noci?, Jak moc vás to dráždí? atd. Ale zkuste si vzpomenout, jaký byl v tomto směru váš včerejší den. Zapamatování je obtížné, přičemž jde o ty nejzákladnější informace o onemocnění. Lékaři slýchávají: „Trápí mě močení“, ale pacienti vlastně nedokážou přesně říci jak. A přitom právě to je nejdůležitější pro diagnostiku a následnou volbu léčby. Jak se pak ale lze dobrat i toho, aby pacient kromě subjektivního pocitu, že je mu lépe, mohl popsat, jak léčba zafungovala? Proto je velmi jednoduché a zároveň velmi důležité vést si 1–3 dny tzv. mikční deník, do něhož si člověk opravdu napíše, kolikrát navštívil toaletu, jak moc ji potřeboval navštívit, kolikrát v noci, kolik toho vypil atd. Často je mezi údaji, které „střelíme od boku“ a které opravdu spočítáme, zásadní rozdíl.
Nápomocná v léčbě může být také mobilní aplikace. Můžete přiblížit, v čem je užitečná?
Jak jsem zmínil, mikční deník je poměrně klíčový prvek diagnostiky obtíží s močením. V praxi ovšem není tak často používán, a to z důvodu praktičnosti, tedy vypisování na papír, následného ručního počítání a přesné analýzy. Se skupinou kolegů a IT specialistů jsme proto vyladili mobilní aplikaci UROsoft, která je volně dostupná a velmi jednoduchým a pohodlným způsobem umožní každému reálně si vyplnit mikční deník se vším všudy. Nicméně to je jen jedna její polovina – neméně důležité je také vyhodnocení dat z deníku. Svá data můžete totiž nasdílet svému lékaři, který si pak v počítači jen vyvolá celé vyhodnocení. Aplikace je přitom díky faktu, že se na jejím vývoji podíleli lékaři z praxe, uživatelsky velmi přívětivá. V naší ordinaci tak prakticky okamžitě zařadila mikční deník do běžné praxe. Zvláště u žen, které mají velmi častou frekvenci močení, je to k nezaplacení. Aplikace nám díky zobrazení dat v čase umožňuje velmi dobře sledovat účinek léčby.
Co může mít za následek, pokud člověk potíže s močením dlouhodobě odmítá řešit?
Potíže většinou samy od sebe nezmizí a mají tendenci se v čase horšit. Tedy hlavní problém spočívá v tom, že se budete trápit něčím, co má své řešení.
Existuje nějaká prevence, jak obtížím s močením předcházet?
Myslím, že žádná velmi účinná a smysluplná prevence neexistuje. Spíše je důležité vědět, že obtíže s močením patří mezi jedny z nejčastějších, zvláště s přibývajícím věkem, že to není žádné tabu a že v naší zemi je v této oblasti velmi kvalitní péče a lze najít účinnou pomoc.