Není obvyklé, aby se aktivní lékař zároveň věnoval i homeopatii. O jakou oblast jste se zajímal dříve a co vás přivedlo k té druhé?
Když mi bylo asi 15 let, vyšla v té době naprosto ojedinělá a průkopnická kniha MUDr. Josefa Jonáše Křížovka života. Přečetl jsem ji jedním dechem a to mě inspirovalo do mého dalšího profesního života. Při studiu medicíny jsem se další souhrou náhod setkal s lékařem, který se věnoval také akupunktuře a homeopatii a dovedl mě ještě jako medika na první kurzy homeopatie. Po promoci mě to táhlo k intenzivní medicíně, ale souběžně jsem se vzdělával i v homeopatii a dalších oborech alternativní medicíny.
Mohou se klasická medicína a homeopatie doplňovat?
Jsem přesvědčen, že ano. Když budu citovat slova MUDr. Hany Váňové, první předsedkyně Homeopatické lékařské asociace: „Medicína je jen jedna a homeopatie je její součástí.“ Když chci někoho léčit, měl bych vědět, co se v jeho těle děje a proč. Poté si můžu vybrat, která metoda bude pro konkrétního pacienta nejvhodnější.
Jaké argumenty uvádíte, když někdo tvrdí, že homeopatie nemá vědecky ověřené účinky?
Účinky homeopaticky ředěných látek jsou prokázány jak na rovině fyzikálněchemické a molekulární, tak i na rovině buněčné. Pozitivní účinky homeopatie ale nepotvrzují jen jasné důkazy mnohých klinických studií, ale také statistiky na desetitisícových souborech pacientů, například z dob rozšíření španělské chřipky na počátku minulého století v USA. Úmrtnost homeopaticky léčených pacientů na chřipku byla mnohonásobně menší než u nemocných léčených klasickým způsobem. Nedávno propukla epidemie leptospirózy na Kubě a jako prevence se opět osvědčila homeopatika.
V čem je podle vás největší výhoda homeopatik oproti klasickým léčivům?
V první řadě nefungují na stejném principu jako klasické léky, které tělo zatěžují nežádoucími účinky a nepříznivě reagují s jinými léky. Mohou je tedy bez problémů užívat těhotné ženy, děti od nejútlejšího věku i staří a oslabení pacienti. Správně zvolený homeopatický lék také dokáže zlepšit zdravotní stav člověka na více úrovních.
A v čem tkví naopak jejich nevýhoda?
Žádné nevýhody homeopatik mě nenapadají.
Nezaznamenal jste ve své praxi žádné nežádoucí účinky homeopatie?
V první fázi léčby se může dostavit zhoršení léčených příznaků jako reakce na podání homeopatického léku. V průběhu několika dní ale obvykle vymizí. Někdo to může považovat za nežádoucí účinek homeopatické léčby. Jiných jejich nežádoucích účinků si vědom nejsem.
Můžete uvést, k léčbě jakých obtíží je homeopatie vhodnější než klasická medicína, a měla by být tedy nasazována jako první?
To by byl docela dlouhý seznam. Homeopatiky je vhodné léčit například nejrůznější infekční onemocnění. Většina z nich je totiž virového původu a antibiotika na ně mají spíše negativní účinky. Homeopatika v tomto případě jednak pomohou ulevit od potíží, jednak tělu umožní vybudovat si vlastní účinnou imunitu. Další oblastí onemocnění, při jejichž léčbě se homeopatika velmi osvědčila, jsou alergické potíže. Nesetkáváme se u nich totiž s nežádoucími účinky klasických protialergických léků, antihistaminik. Homeopatika ale mohou dobře posloužit například i při léčbě poruch zažívacího traktu, které často souvisejí s psychickým stresem a životním stylem.
Existuje nějaká skupina nemocných, kterým byste léčbu homeopatií nedoporučil?
Homeopatie může pomoci každému, je jen na homeopatovi, aby znal její možnosti i omezení. Pokud neprospěje léčebně, tak například zmírní nežádoucí účinky klasické léčby, což je například případ lidí trpících rakovinou. Nicméně nedoporučoval bych ji lidem, kteří si myslí, že pár dávek homeopatik je vyléčí a nebudou muset změnit nic na svém dosavadním životním stylu. Nereálná očekávání totiž homeopatie vyléčit nedovede.
Jací lidé vyhledávají homeopatii nejčastěji?
Obecně se jedná jednak o nemocné, kteří dávají přednost šetrné a dlouhodobé léčbě, jednak o lidi, kteří se v klasické medicíně zklamali anebo jim, zejména u chronických onemocnění, nedovede pomoci.
Můžete ze své praxe potvrdit, že je dnes léčba pomocí homeopatik vyhledávanější, než byla před lety?
Ano, protože přibývá těch, kteří chtějí vzít péči o své zdraví do vlastních rukou.