Čas Vánoc i novoročních oslav máme často spojený se zvýšenou konzumací jídla, ale i alkoholu.
Alkohol má negativní dopady na naše zdraví jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska. Akutně často řešíme, jak si pomoci po bujaré oslavě. Tzv. kocovina, známý stav, který se může dostavit po alkoholických dýcháncích, je ve své podstatě kombinací toxického vlivu samotného alkoholu i účinků jeho metabolitů. Vzhledem k tomu, že se jedná o chemicky jednoduché molekuly, které snadno prostupují do tkání, je postiženo doslova celé tělo. Proto je škála příznaků tak široká a u každého člověka velmi individuální.
Příznaky kocoviny zahrnují:
- bolesti a točení hlavy,
- nevolnost spojenou hlavně se zvracením,
- přecitlivělost na světlo, zvuky a pachy,
- slabost, únavu, třes těla,
- různě intenzivní žízeň,
- podrážděnost a vznětlivost,
- úzkostné stavy,
- poruchy soustředění.
Homeopatika při kocovině
Mezi homeopatika, která nám pomohou lépe se vyrovnat s toxickým účinkem alkoholu, patří zejména:
- Nux vomica 9 C – jde o nejznámější přípravek na takové situace. Pomáhá na nevolnost s pocitem „žaludku jako na vodě“, s nevolností až zvracením a nakrátko od nich uleví. Kromě toho zmírní i bolesti hlavy, citlivost na hluk a podrážděnost.
- Arsenicum album 9 C – pomáhá těm, kteří trpí nevolností, nesnesou nic v žaludku a krátce poté, co se napijí, ihned zvrací. Jsou hodně zesláblí a potíže u nich zhoršuje jídlo i jeho pach.
- Gelsemium sempervirens 9 C – zmírňuje závratě a točení hlavy jako následky alkoholických excesů. Je vhodný také pro jedince, kteří mohou mít těžkopádnou a nejistou chůzi.
- Rhus toxicodendron 9 C – toto homeopatikum se osvědčuje tehdy, když postiženého druhý den po oslavě bolí „celý člověk“. Rozhýbání těla tyto bolesti alespoň trochu zmírňuje.
Příslušný přípravek či přípravky (je možno nakombinovat 2, případně 3 preparáty) podáváme zpočátku v hodinových odstupech v dávce 5 granulí. Při zlepšení stavu prodlužujeme interval aplikace.
Jak na zkažený žaludek a zažívací problémy
Tyto potíže nejčastěji zahrnují nevolnost spojenou se zvracením či výraznými průjmy. Doprovodnými příznaky mohou být křečovité bolesti břicha, zvýšená teplota, slabost a dehydratace.
Problémy zpravidla vznikají vlivem nadměrné konzumace jídla, případně jeho hygienickou závadností. Nejčastěji je to ve spojitosti s nedostatečnou tepelnou úpravou potravy, jejím nevhodným skladováním, případně i s přímou mikrobiální kontaminací potravin.
Mezi pomocníky v těchto případech opět patří homeopatika:
- Antimonium crudum 9 C – přípravek na přejedení a „splácání pátého přes deváté“. Nevolnost je doprovázená říháním, kdy jedinec cítí v ústech pachuť snědeného jídla a eventuálně se dostavuje i zvracení. Stav se jídlem a konzumací alkoholu, zejména vína, zhoršuje a charakteristickým doprovodným příznakem je jazyk potažený tlustým bílým povlakem.
- Pulsatilla 15 C – pomáhá na pocit tíhy v břiše a nevolnost zejména po tučných jídlech a zmrzlině. I přes suchost v ústech nemá nemocný pocit žízně a nejlépe mu pomůže procházka na čerstvém vzduchu.
- Arsenicum album 15 C – hlavní homeopatikum na potíže ze zkaženého jídla či vody. Problémy jsou v tomto případě charakterizovány nevolností, zvracením i průjmy. Zvratky anebo stolice v těchto situacích odporně zapáchají. Nemocný je velice zesláblý, bledý, má velkou žízeň, ale je schopen pít jen po malých doušcích.
- Ipecacuanha 15 C – přípravek na nevolnost spojenou se zvracením, které ale nijak neuleví. Nemocný kromě toho hodně sliní.
- Phosphorus 9 C – pomocník v situacích, kdy nevolnost zhoršuje i voda. Ledové nápoje nicméně nevolnost a zvracení zmírňují.
- Chelidonium 9 C – homeopatikum na potíže z přejedení či tučného jídla, kdy si jedinci stěžují na tlak či bolesti v oblasti žlučníku, které vystřelují do zad. Pokud se objeví zvracení, je v něm příměs žluči.
Příslušný přípravek, případně rozpuštěný ve vodě, podáváme v dávce 5 granulí opět každou hodinu. Tento interval prodlužujeme při zlepšení potíží.
K výše uvedeným přípravkům lze přidávat také homeopatikum China rubra 5 C – důležitý přípravek na průjem s nadýmáním a zejména k obnově sil po ztrátě tělesných tekutin. Podává se v dávce 5 granulí 3× denně.
Dieta, hydratace a probiotika
Ve snaze dostat organizmus zpět do pohody, jsou namístě tato opatření:
- Dieta – v akutním stavu zvracení je konzumace potravin tak jako tak problematická. Při průjmech je ale vhodné vynechat mléko, mléčné výrobky, tučné a kořeněné potraviny, stejně jako kávu či alkohol. Jednak dráždí trávicí systém, a navíc prohlubují dehydrataci.
- Hydratace – je důležitým pomocníkem ve všech situacích. Vodu, případně slabé čaje či zředěné zeleninové šťávy je potřeba podávat podle tolerance dotyčného, třeba i po malých lžičkách.
- Zázvorový čaj – spolu se zavodněním zklidňuje podrážděný žaludek. Také jej lze osladit medem a tím snáze stabilizovat hladinu cukru v krvi.
- Probiotika – pomohou v akutním i dlouhodobém horizontu.
- Aktivní uhlí – napomáhá při průjmech tím, že na sebe naváže a eliminuje toxické částice.
(MUDr. Jaroslav Čupera)