Začátek sezóny, „příliš velké sousto“, nárazově naplánovaná dovolená s horskými túrami, ale i kilometry nachozené po památkách ve světových metropolích. To vše jsou situace, kdy se tělo druhý den může bolestí vzpírat další zátěži. Nejčastější následky náročné turistiky jsou:
Bolavé svaly
Stav, kdy se ve svalech hromadí kyselé produkty energetického metabolismu, vede k podráždění nervových zakončení a pocitu bolesti. Ten je pak umocněn i otokem svalů, který vzniká z přetížených kapilár, a u citlivých jedinců se mohou i samovolně utvořit modřiny.
Základními homeopatickými léky na bolesti svalů jsou:
- Arnica montana 9CH – jednak je lékem všech možných úrazů, ale také jde o základní lék svalové únavy. Zabírá po dlouhých či namáhavých túrách, kdy máte pocit naprosté ubitosti, který se zlepší odpočinkem vleže. Dá se použít i před túrou, jednorázově 5 granulí. V případě bolestí po dlouhém či namáhavém chození se užívá 4× denně 5 granulí.
- Rhus toxicodendron 9CH je lék na bolavé svaly po příliš namáhavých výkonech, kdy se v nich objevuje ztuhlost a případně i drobné záškuby. Krom toho je to neocenitelný přípravek na následky vymknutí a poranění kloubů, kdy se bolest zlepší rozhýbáním, případně i teplem a masáží a naopak se zhorší chladem a vlhkem. Podáváme 3× denně 5 granulí.
- China rubra 5CH je preparát vhodný v případech únavy vyplývající z dehydratace. Zlepšuje regeneraci po každém výkonu, který je spojen s velkou ztrátou vody pocením. Je vhodné podat jednorázově 5 granulí po každé náročné túře spolu s dostatečným množstvím vhodných tekutin. Neocenitelným pomocníkem je v situacích velkého pocení v horkých dnech anebo v případech nečekaných průjmových komplikací dovolené.
Křeče
Svalová křeč je bolestivý, dlouhodobý a nadměrný stah svalového vlákna. Je to děj reflexní, vůlí neovlivnitelný, který je dán nadměrnou dráždivostí nervů. Vzniká například kvůli nerovnováze minerálů v krvi, vyčerpání energetických zásob v buňce či nedostatku některých vitamínů. Může jít i o přetížení svalů, proto je důležitá správná regenerace po každém větším výkonu. V akutním stadiu křečí je vhodné svaly zahřát a protáhnout a rychle doplnit ionty speciálními přípravky, v nouzi ale postačí i obyčejná kuchyňská sůl a voda. V rámci prevence je vhodné doplnění hořčíku, vápníku, zinku a vitamínů B6 a E.
Z homeopatik můžeme použít tyto hlavní léky:
- Cuprum metallicum 9CH je hlavním a všeobecným lékem proti bolestivým křečím chodidel a lýtek šířícím se od prstů směrem nahoru. Dávku 5 granulí je možno několikrát zopakovat ve 30minutovém intervalu.
- Magnesia phosphorica 9CH zabírá na křeče především z dlouhé námahy, které doprovází i svalový třes. Bolesti se v těchto případech lepší teplem a tlakem. Opět je možné tento lék podat i opakovaně.
- Nux vomica 9CH pomáhá při křečích, s nimiž se setkáme u lidí, kteří se sportu věnují spíše nárazově a jinak mají sedavé zaměstnání a v důsledku toho mají zatuhlé svaly. Navíc si rádi dopřejí kávu, cigaretu či skleničku alkoholu.
Nohy jako z olova
Nejen dlouhé pěší túry, ale také dlouhé sezení při cestování autem či autobusem mohou vyprovokovat nebo zhoršit žilní nedostatečnost na dolních končetinách. To se projeví pocitem těžkých nohou, pálením, otoky především kolem kotníků a samozřejmě i rozšířenými žílami či přímo varixy. Potíže většinou vyvolává nebo zhoršuje teplo, delší nehybnost, obezita, těsná obuv či oblečení.
- Hamamelis virginiana 5CH je lék na rozšířené žíly citlivé na dotek, kdy se i po malém dotyku snadno tvoří modřiny. Potíže zhoršuje teplo a zlepšuje odpočinek.
- Pulsatilla 9CH je lék na pocit těžkých nohou, které jsou jako mramorované a chladné. Potíže se horší v teple a chůzí.
- Aesculus hippocastanum 5CH lze nasadit při výraznějším pocitu městnání, kdy si pacient stěžuje na pocit bolestivého napnutí žil. Stav se zhoršuje při stání a v teple, lepší se studenou sprchou.
- Vipera redi 9CH je vhodná pro osoby, které mají pocit, že by napjaté žíly mohly prasknout. Nohy mívají oteklé a potížím ulevují zvedáním končetin do vyvýšené pozice.
Uvedené léky podáváme 3× denně v dávce 5 granulí.
Puchýře
Známé problémy způsobené náročným pochodem, zpocenou nohou anebo novou či špatně sedící obuví. Krom ošetření vhodnou náplastí či změnou obuvi mohou pomoci i homeopatika.
- Calendula 5CH je potřebná pro situace zarudlého otlaku, kdy se opravdový puchýř ještě neobjevil; podáváme 5 granulí 4× denně.
- Cantharis 9CH pomůže rychlejšímu zhojení typických puchýřů, které jsou vyplněny čirou tekutinou.
Odřeniny a jiná zranění
Túry v náročnějším terénu s sebou často nesou nejrůznější pády či odřeniny. Homeopatie má pro tyto případy tři hlavní léky.
- Arnica montana 9CH je lékem číslo jedna na následky pádů všeho druhu.
- Hypericum perforatum 15CH je možno k Arnice přidat v případě poranění citlivých částí těla, jako jsou konečky prstů či obličej, anebo v případě, že Arnika nepřinese žádoucí úlevu během 12 hodin po úrazu.
- Calendula officinalis 5CH je lékem, který má i výrazné antiseptické působení, zlepšuje hojení kůže a snižuje bolest v případech klasických odřenin či tržných ran. Samozřejmostí je ale také náležitá dezinfekce, krytí a případně i chirurgické ošetření.