Vzpomínky na naše blízké, kteří zemřeli, nás mohou v některých obdobích provázet více než jindy. Kromě již zmíněného období Památky zesnulých se tak často děje při výročí úmrtí, narozenin a jiných významných událostí, které jsme prožili s někým, kdo již není mezi námi.
Smutek je dobré náležitě prožít
Pocity, které mohou i po mnoha letech po úmrtí blízké osoby dost výrazně ovlivňovat duševní pohodu a stavy pozůstalých, bývají různé. Smrt blízkého je pro někoho absolutní šok, jenž je spojen s paralýzou myšlení i jednání. Pro jiného může přinášet dlouhodobý smutek, v někom převáží hněv, obviňování sebe či někoho jiného, pocity viny, beznaděje, případně úzkosti a obavy. Truchlení a vjemy s ním spojené jsou vždy individuální, stejně jako je individuální jeho délka. Pro někoho to mohou být týdny, pro jiného dlouhá léta.
Smutek ze ztráty spřízněné osoby je velmi silná emoce, a pokud ji v danou dobu náležitě neprožijeme, může mít velmi nepříjemné následky. Tato krizová situace nám totiž přináší i určitou lekci pro vlastní vývoj. Pokud ji vnitřně nezpracujeme, dojde k zacyklení nebo zastavení vývoje, což může vyústit do chronické deprese.
Homeopatické léky pro dlouhodobé pocity smutku
Homeopatie je velmi účinným pomocníkem v akutní situaci, tedy pokud je úmrtí blízkého člověka čerstvé. Čím dříve homeopatika nasadíme, tím větší je šance, že se naše duševní rozpoložení nezmění na chronické. V tomto článku jsou nicméně zmíněny přípravky, které jsou vhodné právě pro dlouhodobé potíže, jež vznikají následkem nevstřebaných emocí.
Základní homeopatika pro chronické potíže:
- Argentum nitricum – přípravek na úzkost z očekávání, např. z nadcházejících Dušiček či nějakého výročí. Tyto emoce bývají spojeny s neklidem, nesouvislým myšlením a případně i se zbrklým chováním a mohou snadno přerůst ve velmi hluboký strach. Obavy se často týkají budoucnosti či vlastního zdraví a v některých případech se úzkost může vystupňovat až do obrazu panické ataky. Vše se zhoršuje o samotě.
- Aurum metallicum – je vhodné na smutek s temným zoufalstvím, které je spojeno s hlubokou a tichou depresí. Tito lidé mají pocit, že vše je obklopeno černým mrakem a že jejich život je naprosto marný a bezcílný. V depresi nedovedou myslet a ani nechtějí mluvit o svých pocitech. Jejich stav se zhoršuje večer a v noci. Zlepší se poslechem hudby, případně duchovní útěchou a meditací.
- Causticum – pomáhá jedincům, kteří trpí smutkem ze ztráty. Je vhodný pro soucitné osoby, které hluboce prožívají nejen svůj smutek, ale i emoce a zranění svých blízkých a trpí společně s nimi. Kromě toho jsou silně citliví na jakoukoliv nespravedlnost. V takových situacích jsou ještě zranitelnější a věci posuzují jen z té špatné stránky. V důsledku toho mají úzkostná očekávání, že se stane něco špatného.
- Gelsemium sempervirens – přípravek pro osoby, které se následkem úmrtí blízkého člověka propadají do deprese, nedovedou plakat, jsou otupělí, pomalí a nezvládají racionálně myslet. V důsledku otupělého myšlení mohou provádět nelogické věci. Často chtějí být sami a v klidu.
- Ignatia amara – je vhodná pro ty, kteří trpí tichým smutkem. Neustále vzdychají, o samotě pláčou, občas můžou propadnout nečekanému hysterickému pláči či záchvatu vzteku. Trpí v tichosti, ale jsou náladoví. To, že smutek projevují pouze o samotě a jinak emoce spíše polykají, u nich způsobuje pocit knedlíku v krku s obtížným polykáním. Mohou si stěžovat i na stažený žaludek a bolesti hlavy, jako by v ní měli vražený hřebík. Chtějí být sami, společnost jiných osob nesnáší. Utěšování jim nijak nepomůže, náladu jim zlepší spíše rozptýlení či jakákoliv aktivita, při které zapomenou na svoje problémy.
- Natrum muriaticum – optimální pro citlivé, introvertní samotáře. Jsou velmi snadno emočně zranitelní a tím se jejich tendence k vyhledávání samoty jen zvýrazní. Své emoce nesdělují, neukazují bolest a nedovedou plakat, ani když jsou sami. V duši přitom prožívají intenzivní smutek a především se trápí minulými nepříjemnostmi a zklamáním.
- Pulsatilla – pro osoby plačtivé, které často projevují své emoce. Snadno se rozpláčou, když jsou zranění a také prožívají bolest druhých. Také často propuknou v pláč, když o svých pocitech mluví. Velmi dobře na přípravek reagují pacienti s mírnou povahou, ale především se silným pocitem opuštěnosti. Ten je často vede až k plačtivosti a silné potřebě společnosti, utěšování a projevu sympatií.
- Staphisagria – přípravek pro jedince, u kterých jsou vzpomínky na zemřelého spojeny spíše s pocitem hlubokého poranění na duši, ponížení a vzteku. Tyto emoce v nich vzbuzují spíše hněv, který ale vůbec nedávají najevo a skrývají ho hluboko v sobě. Špatné myšlenky se u nich objevují zejména v noci, když zkouší spát. Navenek se naopak projevují velmi mile a přátelsky, a to i k těm, kteří je zranili. Nevyjádřené emoce se pak často manifestují na těle, například neovladatelným svěděním či bolestmi bederní páteře nebo hlavy.
Přípravek, který nejvíce odpovídá vašim potížím, začněte užívat 1–2× denně v potenci 15 CH, a to nejlépe už v určitém předstihu před zátěžovým obdobím. Jakmile se váš stav zlepší, přejděte na dávkování 1× týdně a po odeznění potíží jej opět vysaďte.
Co radí psychologové?
Psychologové uvádí několik rad, které pomáhají smířit se se ztrátou blízkého.
- Neplýtvejte svůj čas s lidmi, kteří nemají pochopení pro vaše emoce anebo vám říkají, co máte dělat a co ne.
- Neskrývejte svoje emoce ani před dětmi či blízkými.
- Vynechejte sledování televize a případně i společenská setkání.
- Najděte si čas na uctění zemřelého, i když to nemusí být zrovna návštěva hřbitova.
- Vyčleňte si prostor na rozhovor se zesnulým. Popovídejte si o tom, co jste s ním sdíleli, o všem pěkném, ale i o tom špatném, co jste spolu prožili.
- Dejte průchod svým emocím, pláči či křiku.
- Usmiřte se s tím, kdo již zemřel, ale i se svou současnou situací a emocemi.
(MUDr. Jaroslav Čupera)