Statistiky udávají, že až polovina dospívajících dívek a až jedna třetina chlapců stejného věku používají k redukci hmotnosti vynechávání jídel, hladovění, kouření či zneužívání projímadel. Anorexie, což je nejzávažnější porucha příjmu potravy, je třetí nejčastější chronickou nemocí mezi adolescenty. Naprostá většina pacientů je ve věku 15–25 let a jde především o ženy. Muži figurují v 5–15 % případů souvisejících s poruchami příjmu potravy. Dále statistiky udávají, že až 20 % pacientů s anorexií zemře předčasně na nějakou komplikaci spojenou s touto poruchou, včetně sebevraždy.
Drastické shazování kil
Anorexie je doslovně ztráta chuti k jídlu či odpor k němu. Pacienti s anorexií mají narušené vnímání vlastního těla. Vždy trpí pocitem, že jsou tlustí, bez ohledu na skutečnou hmotnost. Jejich snaha je zaměřena na snížení váhy metodami, jako je hladovění či vědomě nízký kalorický příjem, vyčerpávající cvičení, zneužívání „tabletek na hubnutí“, diuretik nebo projímadel. V některých případech je tato porucha charakterizována nezřízeným jezením s následným vyzvracením, což je označováno jako bulimie. K dalším příznakům anorexie patří:
- pocit nadýmání i po malém množství jídla,
- únava,
- zimomřivost,
- zácpa,
- bolesti břicha.
Na psychické úrovni bývá anorexie spojena s narušeným vnímáním vlastního těla či s problémy v kontaktu s okolím. U pokročilých stavů dochází i k narušení hormonálního systému, což se projeví například ztrátou menstruace.
Co bývá spouštěčem
Příčiny anorexie jsou dvojího druhu.
1. Psychologické
- Nízké sebehodnocení.
- Pocit neužitečnosti.
- Narušený obraz vlastního těla.
- Deprese.
- Perfekcionismus.
- Fyzické či sexuální zneužívání v minulosti.
- Strach z konfliktu s okolím, neschopnost vyjadřovat svoje pocity.
- Potřeba odlišovat se od okolí, být zvláštní.
- Stresující životní situace – pracovní či společenské stresy, ale i nástup puberty, rozchody a mnoho dalších situací.
- Rodinné a sociální tlaky – třeba provozování aktivit vyžadujících hubenost, jako je balet či gymnastika, modeling, případně přehnané zaměření rodičů na tělesný vzhled jejich dětí s neustálým kritizováním.
2. Dědičné
- Rodinní příslušníci anorektiků mají 8× vyšší šanci také onemocnět.
- Anorexie je častější v rodinách s anamnézou deprese či alkoholismu.
Homeopatika jako podpora
Klasická léčba anorexie zahrnuje individuální a rodinnou psychoterapii, případně farmakologickou léčbu, nejčastěji pomocí antidepresiv. U těžkých forem onemocnění je nezbytná nemocniční léčba. Homeopatie neléčí anorexii jako příznak. Bere v potaz člověka jako celek, včetně jeho mentálního stavu, rodinného prostředí, minulých psychotraumat i dříve užívaných léků. Homeopatický preparát může pomoci pacientům léčit psychické příčiny anorexie anebo mírnit myšlenky, které je k ní vedou. Výběr homeopatického léku je proto velmi komplexní a měl by ho provádět zkušený lékař homeopat. Níže uvedené léky jsou ty nejčastěji používané.
Arsenicum album – je to lék pro velmi úzkostlivé osoby, které trpí řadou strachů. Například se bojí špíny, bakterií nebo toho, že se nakazí nějakou nemocí či že budou otráveni. Jejich strachy mohou vést až k obsesivnímu chování. Typická je přehnaná pečlivost ve všech oblastech, i co se týče vlastního vzhledu.
Ignatia amara – přípravek vhodný pro perfekcionisty a pro osoby se strachem z nadváhy a z odmítnutí okolím. Pomáhá při anorexii rozvíjející se po zklamání či po nevhodných poznámkách ohledně váhy. Stav doprovází hysterické reakce přecházející až do ztráty kontroly emocí, případně s omdléváním či vzdycháním. To se může střídat s epizodami zamlklosti a uzavřenosti.
Natrum muriaticum – jeden z nejčastěji indikovaných preparátů při anorexii. Nemocní trpí pocitem viny, strachem z odmítnutí okolím a snadno jsou hluboce dotčeni i nepatrnou poznámkou. Anorexie je u nich následkem zklamání, nenaplněné lásky, ale i strachu či vzteku. Jsou depresivní a uzavření, nesnášejí společnost jiných osob. Mívají suché rty, bledou, spíše mastnou kůži a zácpu. Časté bývá nechutenství a bolesti hlavy.
Phosphoricum acidum – lék pro pacienty, jejichž anorexie se rozvíjí jako následek zklamání ve vztazích, smrti milovaných osob či po těžkých nemocech. Projevují absolutní netečnost při kontaktu, v emocích či ve vztahu k jídlu. Trápí je pocit závaží v břiše a ospalost po jídle.
Pulsatilla – preparát vhodný pro mírné a plačtivé osoby, které trápí pocity neužitečnosti, nemilovanosti a osamělosti. Tito lidé jsou přesvědčení, že určité potraviny jsou špatné, že přiberou i po nepatrném jídle a hned se váží. Snadno se rozpláčou a potřebují hodně utěšování.
Sepia officinalis – pomáhá při anorexii s přecitlivělostí na pach jídla, nevolností a odporem k potravě. Často se tento stav rozvíjí po porodu, ale může to být i důsledek vztahových problémů. Velkou roli zde hrají hormony, kdy ženy trpí premenstruačním syndromem či migrénami.
Staphisagria – zabírá na poruchu příjmu potravy vzniklou následkem hlubokých zklamání, pocitů poranění vlastní hrdosti a cti, zdrcení kritikou a nulového sebevědomí. Tito jedinci mívají pocit hladu i při plném žaludku.
Thuya occidentalis – lék pro osoby, které trápí hluboký pocit vlastní nečistoty a špinavosti s obsesivními myšlenkami a touhou se očistit. Bývají to tajnůstkáři a bojí se komukoliv prozradit svoje niterné stavy. Často to bývají lidé dlouho léčení kvůli různým chronickým nemocím. Berou opakovaně léky, jako jsou například antibiotika, kortikoidy či vakcíny proti alergii.
Vhodný lék je potřeba podávat v ředění 15CH 1× denně v dávce 5 granulí spolu s další odbornou léčbou.