Strava hraje ve správném fungování srdce zásadní roli. I zdánlivě nepodstatné potíže mohou mít dalekosáhlý dopad. A co teprve velká nadváha nebo dlouhodobé hladovění?
Jídlo jako nepřítel
1. Anorexie
Lidé s anorexií trpí naprostou nechutí k jídlu. Ať za tím stojí cokoliv, jisté je, že postupem času tito jedinci ztrácejí na váze. Úbytek hmotnosti je doprovázen ztrátou svalové hmoty, a to jak kosterního, tak také srdečního svalstva. Tím může dojít k prolapsu chlopně mezi srdeční síní a komorou. Takto postižené osoby pak sužují ostré bolesti pod hrudní kostí. Stav se ale může zlepšit, pokud se váha vrátí opět do normálu. Horší prognózu mají ti, u kterých se vlivem odpírání stravy objeví znaky srdečního selhávání. To vzniká jako následek srdečního městnání, tedy hromadění krve před vstupem do srdce. Mezi obvyklé příznaky patří dušnost, kašel, otoky a zvýšená tepová frekvence.
2. Mentální anorexie
Jedná se o dlouhodobé onemocnění. Provází ho kromě nepravidelnosti srdečního rytmu také nízká tepová frekvence a nízký tlak jako reakce těla na nedostatek potravy. Choroba nejčastěji trápí lidi s psychickými potížemi. Jedinci mají pocit, že jsou obézní, a proto nárazově odmítají příjem potravy. Neuvědomují si však, že na takovou náhlou změnu není jejich organismus připraven. Až polovina těchto případů končí smrtí.
Srdce bez energie
Kardiomyopatie narušuje správné fungování srdce. V konečném důsledku může vést k srdečním arytmiím nebo až srdečnímu selhání. Rizikovými faktory pro vznik tohoto onemocnění jsou kromě nadměrného užívání alkoholu také poruchy příjmu potravy. Nedostatek hořčíku a vitaminu B1 ve stravě mohou zvýšit pravděpodobnost, že se s tímto onemocněním setkáte i vy. Nejvíce hořčíku najdete v datlích nebo banánech, pro vitamin B1 sáhněte po masu či fazolích.
Obezita je velké riziko
U obézních lidí bývá srdeční onemocnění spojeno s nedostatkem draslíku v potravě. Kromě postižení srdce mají tito jedinci také vysoké riziko, že se u nich objeví zvýšený cholesterol, vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Vše může vyústit až ke vzniku kornatění srdečních tepen nebo městnavého srdečního selhávání.
Pokud marně bojujete s nechutenstvím či kily navíc, navštivte lékaře a sdělte mu své potíže. Zeptejte se na možnosti úpravy stravy. Změna jídelníčku je to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Myslete na to, že na řadě kardiovaskulárních potíží má nevhodná strava významný podíl.
(žij)
Zdroj:
https://www.edcatalogue.com/cardiovascular-complications-eating-disorders/