Jóga a hraní na trubku mohou být rizikem pro naše oči
I když většina očních lékařů tvrdí, že nevinné koníčky, jako je plavání nebo hraní na hudební nástroje, průběh zeleného zákalu nezhorší, vyhledávání rizikových aktivit se pro jiné odborníky stalo téměř posláním.
Je na pacientovi, aby si uprostřed protichůdných tvrzení zachoval chladnou hlavu a zdravý rozum. Nedávno zveřejněná australská studie vyjmenovává přehršel běžných volnočasových aktivit i zažitého chování, jejichž praktikování by měli zvážit především lidé s diagnostikou zeleného zákalu, případně lidé silně krátkozrací.
#IMG#Každé promnutí očí zvýší nitrooční tlak až desetkrát
Zelený zákal je onemocnění zrakového nervu, na jehož vzniku se často podílí právě zvýšený nitrooční tlak. Proto se v léčbě zeleného zákalu používají léky a také operační výkony, které mají za úkol nitrooční tlak snížit. Naopak některé každodenní aktivity, jako například plavání, posilovací cvičení nebo hraní na dechové nástroje, mohou nitrooční tlak zvýšit. Právě na běžné činnosti zvyšující nitrooční tlak se zaměřil tým australských odborníků pod vedením profesora McMonniese.
Podle výsledků australské studie byl za největšího nepřítele všech lidí s vysokým nitroočním tlakem označen zvyk mnout si oči. Při každém promnutí očí se nitrooční tlak může vyhoupnout až na desetinásobek běžných hodnot. Toto krátkodobé zvýšení nijak neškodí u zdravých osob, avšak oči pacientů se zeleným zákalem se s výraznými změnami nitroočního tlaku již nemusí vyrovnávat tak snadno.
Nechte hlavu nahoře!
Desetinásobné zvýšení se může zdát hodně, avšak prudká a krátkodobá změna neškodí nemocnému oku tolik jako pravidelné aktivity působící po delší dobu menší, avšak dlouhodobější zvýšení nitroočního tlaku. Mezi tyto rizikové aktivity zařadili australští vědci například cvičení jógy v pozicích hlavou dolů, plavání delších vzdáleností s plaveckými brýlemi, spánek na břiše obličejem dolů nebo hraní na některé dechové nástroje.
Lidé by měli být informováni o skrytých rizicích
Lidé, kteří hrají na dechové nástroje, do kterých je třeba zvlášť intenzivně foukat, mohou více než zdvojnásobit svůj nitrooční tlak. Toto zvýšení je zvláště vysoké při hraní vysokých tónů. Pokud se léčíte se zeleným zákalem a přitom rádi hrajete na trubku, hoboj, lesní roh nebo fagot, rozhodně nemusíte svůj nástroj okamžitě uzamknout do skříně. Záměrem zmiňované australské studie také není odrazovat lidi od jejich koníčků a oblíbených aktivit, jako je spíše informovat o možných rizicích a povzbudit je, aby se v případě pochybností nebáli věc konzultovat se svým očním lékařem.
(vek)
Zdroj: http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,24564749-12377,00.html