Jizva po operaci srdce může být i nenápadná
Člověk je po takovém zákroku vždy moc vděčný za záchranu života. Teprve později se objevují otázky, například co si počít s pooperační jizvou? Je nutné si uvědomit, že jizva prostě patří k procesu hojení a v nějaké podobě se objeví pokaždé. Důležité je vědět, jak můžeme pomoci správnému hojení a co určitě nesmíme nezanedbat.
Aby nebyla ošklivá
- Jizvu nepřetěžujte. Ještě v nemocnici vám jistě doporučí, abyste hlavně v prvních týdnech nezvedali žádná těžká břemena. To je důležité nejen pro hojení hrudní kosti, ale pro celou pooperační ránu. Navíc tak bráníte rozšíření jizvy ve chvíli, kdy už se vytvořila.
- Pozor na horní části jizvy. Jde totiž o tu část rány, kde je kůže neobyčejně tenká. Kromě toho se jí zde můžete dotknout bradou a nechtěně tam tak zanést infekci.
- Hydratace. Častým doporučením je hodně pít a vynechat alkohol, který tělo dehydratuje. Ukazuje se, že rychlejšímu hojení rány může pomoci i její přikrytí a udržování vlhkosti.
- Správná péče. Klíčové je vyhnout se všemožným infekcím, protože každá infekce může jizvu zhoršit.
- Jídelníček. Zdravá a vyvážená strava může hodně pomoci. Jde hlavně o bílkoviny, které tělo využívá jako stavební materiál k zacelení rány a vlastně tím zmenšuje jizvu. Bílkoviny jsou obsažené v mase, mléčných a sójových výrobcích.
Co udělat víc?
Lze například využít i léčivých účinků medu. Mohou za to zejména antibakteriální vlastnosti, které jizvu chrání před infekcí. Tyto přípravky nemají žádné vedlejší účinky oproti některým antibiotikům a navíc zajišťují optimální podmínky pro hojení – vlhkost a neprodyšnost. Na ránu lze podobně aplikovat i gel a přikrýt silikonovou fólií. Pokud opravdu chcete udělat víc, pak první rok po operaci nevystavujte ránu slunci a zkoušejte ji jemně masírovat.
(dak)