Jsou Češi „promořeni” novým koronavirem? Ani omylem!
V České republice se s infekcí COVID-19 setkal jen zlomek populace, v řádu jednotek promile, tedy tzv. kolektivní imunitu proti nemoci vybudovanou nemáme. Tak shrnuli odborníci předběžné výsledky celorepublikové studie. Co přesně tato čísla znamenají? Je to pro populaci dobrá anebo špatná zpráva? A co lze vyčíst mezi řádky studie?
Byla to zřejmě největší studie tohoto typu za posledních mnoho let. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR ve spolupráci s řadou institucí, zdravotnických zařízení, lékařů a mediků během 9 dnů (23. 4. – 1. 5. 2020) otestoval zhruba 26 500 (přesně 26 549) osob. Šlo převážně o dobrovolníky z Prahy, Brna, respektive Jihomoravského kraje, z Litoměřic, Olomouce, Litovle a Uničova. Pak také o náhodný výběr osob jednak z řad běžné populace, ale také ze skupiny chronicky nemocných osob, které vybral pražský IKEM. Jedinci byli na odběrových místech testováni pomocí tzv. rychlotestů, až na část testovaných v Olomouckém kraji, u nichž se prováděl klasický odběr krve ze žíly. Pokud se ukázala přítomnost protilátek, následoval výtěr z nosohltanu a test PCR, tedy test prokazující přítomnost nukleové kyseliny nového koronaviru.
50 % osob bez výrazných příznaků
Testy celkem odhalily 107 osob s pozitivní přítomností protilátek. To na základě statistických přepočtů ukázalo, že v nejméně „promořené“ oblasti v Brně a Jihomoravském kraji se s COVID-19 setkalo jen do 0,2 % obyvatel (interval 0–0,219 %) a naopak v nejhůře zasažených místech, kterými jsou města Litovel a Uničov, jde o méně než 4 % (0–3,335 %). A například v Praze s více než 1,3 miliony obyvatel se nejedná o více než 0,4 % (0 – 0,4000 %), tedy nejvíce okolo 5 tisíc osob. Z výsledků studie je navíc patrné, že zhruba 50 % osob prošlo nemocí bez výrazných příznaků.
Děti nákaza minula
Studie také odpověděla na otázku, jaká je „promořenost“ jednotlivých věkových skupin. Vůbec nejčastěji se mezi pozitivně testovanými na COVID-19 objevovali jedinci z věkových skupin 40–49 let a 60–69 let. Naopak dětem se nákaza v podstatě vyhnula obloukem. Testovány byly vzorky dětské populace od 10 do 17 let věku a pouze u 3 z nich byly zaznamenány pozitivní protilátky. Podle statistiků však tyto detaily s ohledem na celkové výsledky studie nejsou příliš relevantní. „Celkově je podíl přítomnosti protilátek velmi nízký, a proto hledat jakékoliv dílčí rozdíly mezi jednotlivými skupinami fakticky nedává smysl. U dětí se dalo předpokládat, že hladina protilátek bude nízká i z imunologických a virologických důvodů,“ komentoval výsledky prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel ÚZIS. Podle něj vlastně studie nepřinesla žádná překvapení, věkové skupiny z této studie v podstatě kopírují ty, které měly v průběhu celého testování v ČR pozitivní nález.
Statistikům a především epidemiologům výsledky alespoň z části odpověděly ještě na jednu spekulativní otázku – je možné, že i na našem území se virus objevoval již třeba na konci loňského roku? „Nemáme na to přesnou odpověď, ale už teď víme, že nijak masivně a napříč českou populací,“ uvedl prof. Dušek.
Co bude dál
Na otázku, zda je nízká imunita obyvatel dobrou nebo špatnou zprávou pro obyvatelstvo, odborníci neodpověděli. Spíš jen potvrdili, že Česko svými striktními opatřeními zatáhlo za záchrannou brzdu opravdu velmi brzy, na rozdíl od Itálie, Španělska a některých dalších evropských zemí.
V celorepublikové strategii se zatím nic podstatného měnit nebude. „Dnes nečelíme nějakým zásadním problémům. Není tam žádné objektivní riziko, což nám umožňuje opatření rozvolňovat. Ale zároveň vidíme ohniska, která jsou jasná a my je musíme včas uhasit,“ uvedl ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch.
Konkrétně jde především o lůžka následné péče v Nemocnici Mariánské Lázně v Karlovarském kraji, kde se za poslední necelý měsíc vyskytlo celkem 58 potvrzených případů včetně 19 zaměstnanců. Celé oddělení je v současnosti v režimu infekčního pracoviště. Ve stejném kraji jde také o Nemocnici Cheb, v níž bylo potvrzeno dokonce 87 nakažených osob. Zde je plánováno plošné testování zhruba 500 zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Hasiči pak celou nemocnici kompletně vydezinfikují.
Již od 16. dubna je zcela uzavřená jedna prodejna potravin a smíšeného zboží ve Zlínském kraji, v níž se od personálu prodejny postupně nakazilo 42 osob včetně zákazníků a jejich rodinných příslušníků.
Projekt zadalo ministerstvo zdravotnictví a spolupracovala na něm řada odborných institucí napříč Českou republikou.
(lek)
Zdroj:
Tisková konference a tiskové materiály Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 6. 5. 2020