Covid-19 je onemocnění způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2. Většina jeho případů má mírný průběh. Některé případy však mohou být závažné a vyžadují kyslíkovou léčbu, plicní ventilátor nebo napojení na ECMO (extrakorporální membránovou oxygenaci).
U osob s určitými zdravotními potížemi, které se nakazí novým koronavirem, je zvýšené riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Pokud trpíte lupénkou (psoriázou), možná vás zajímá, jaký vliv na vás a vaši léčbu může tato nemoc mít. Zvyšuje lupénka riziko, že se nemocí nakazíte nebo že budete mít závažnější příznaky?
Zvyšuje lupénka nebo její léčba riziko nákazy covidem-19 či jeho těžšího průběhu?
O nemoci covid-19 se téměř každý den dozvídáme něco nového. V současné době není známo, zda fakt, že máte lupénku, zvyšuje riziko nákazy koronavirem. Vědci se snaží shromáždit data a zjistit, jestli pacientům s lupénkou hrozí závažnější průběh onemocnění covid-19. Zatím nejsou k dispozici data, která by to naznačovala.
Mnoho lidí s lupénkou užívá léky, které potlačují imunitní systém (imunosupresiva). Z tohoto důvodu mohou být náchylnější k některým infekcím, včetně covidu-19. Mezi typy imunosupresivní léčby používané při lupénce patří:
- konvenční imunosupresivní léčba – léky, které široce potlačují imunitní systém a pomáhají omezit příznaky lupénky,
- biologická léčba – léky, které se zaměřují na velmi specifické části imunitního systému spojené s příznaky lupénky.
Vědci se snažili nalézt odpověď na otázku, zda užívání těchto léků zvyšuje rizika hospitalizace s onemocněním covid-19. Jednalo se ovšem pouze o malou studii. Její výsledky byly následující:
- Jen 14 z 86 účastníků studie bylo hospitalizováno.
- Z hospitalizovaných účastníků byl podíl těch, kteří užívali biologickou léčbu (50 %), srovnatelný s podílem účastníků užívajících konvenční imunosupresiva (43 %).
- Celková míra hospitalizace u osob užívajících imunosupresiva byla podobná jako v obecné populaci. Lupénka tedy sama o sobě nijak zvlášť nezvyšuje riziko hospitalizace.
Je očkování proti covidu-19 pro lupénkáře bezpečné?
Pokud trpíte lupénkou nebo psoriatickou artritidou, určitě vás zajímá, jestli je pro vás očkování proti covidu-19 bezpečné. U pacientů s těmito diagnózami, kteří dostávají imunosupresivní léky, se doporučuje vyhnout se očkování živými atenuovanými vakcínami (obsahují živý virus, ale v oslabené, nepatogenní formě).
Jak lze toto pravidlo aplikovat na vakcíny, kterými se očkuje proti covidu-19? Vakcíny od výrobců Pfizer/BioNTech i Moderna jsou založeny na technologii mRNA, nejedná se tedy o živé vakcíny. Vakcína od AstryZenecy je sice vyrobena ze skutečného viru, ten byl však inaktivován, takže nemůže způsobit závažnou infekci. Na podobném principu funguje i vakcína od společnosti Johnson and Johnson. V praxi to tedy znamená, že uvedené vakcíny jsou bezpečné i pro pacienty, kteří užívají imunosupresivní léky.
Nechat se očkovat, či nikoliv?
Odborníci doporučují, aby se pacienti s lupénkou nebo psoriatickou artritidou proti onemocnění covid-19 očkovat nechali. Konečné rozhodnutí, jestli se necháte očkovat, či nikoli, je však vaše svobodná volba. Nikdo vás k němu nemůže nutit. Měli byste však zvážit všechny dostupné informace a rozhodnout se na základě své vlastní situace. Pokud si nejste jisti a máte k očkování jakékoliv dotazy, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by očkování proti covidu-19 zhoršovalo lupénku a není ani důvod se domnívat, že by tomu tak bylo. Je sice pravda, že zatím neexistují konkrétní informace o vlivu očkování proti covidu-19 na lupénku, ale důkazy z jiných očkovacích programů (např. očkování proti chřipce) nenaznačují žádný škodlivý vedlejší účinek.
Lupénka je silně spojena se současným výskytem více nemocí (komorbidit) u jednoho pacienta. Některé z nich se ukázaly být důležitými rizikovými faktory pro nepříznivý průběh covidu-19. Jako nejkritičtější se v tomto ohledu jeví obezita. I to může posloužit jako další motivace, proč byste se měli s lupénkou nechat proti covidu-19 očkovat.
(hah)
Zdroje:
https://www.papaa.org/news/the-headlines/covid-19-vaccination/
https://www.healthline.com/health/how-the-2019-coronavirus-affects-those-with-psoriasis
https://www.everydayhealth.com/columns/howard-chang-the-itch-to-beat-psoriasis/what-a-covid-vaccine-means-for-me-and-my-psoriasis/
https://www.psoriasiscouncil.org/blog/COVID-19-Statement.htm