Cholesterol jako rizikový faktor (nejen) kornatění tepen?
Cholesterol je přítomen ve všech buněčných membránách lidského těla. Důležitý je také pro tvorbu některých hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin. Jeho příliš vysoká koncentrace v krvi však souvisí se zdravotními riziky, především s onemocněním srdce a cév. Cholesterol si z velké části organismus „vyrobí“ sám, část jej poté přijímáme v potravě.
Rizikový je zejména LDL cholesterol (tzv. „špatný“ cholesterol), který transportuje cholesterol z jater do cév a při jehož vysoké hladině v krvi se v nich ukládá a přispívá k jejich kornatění (ateroskleróze). Ta je jedním z hlavních rizikových faktorů infarktu či mrtvice (cévní mozkové příhody). Jaký pohled má věda na vliv vysoké hladiny cholesterolu v krvi na průběh onemocnění covid-19?
O infekčnosti nového koronaviru rozhoduje mimo jiné i hladina cholesterolu v krvi
O infekčnosti viru SARS-CoV-2 rozhodují dva základní faktory – jeho schopnost vázat se na povrch cílové buňky a následně do ní vstoupit. Bylo zjištěno, že nový koronavirus vstupuje do plicní buňky prostřednictvím tzv. receptoru pro angiotenzin konvertující enzym 2 (ACE2). Tento enzym se uplatňuje v řízení krevního tlaku a rovnováze tekutin a solí v organismu a se samotným novým koronavirem neměl původně nic společného. Vstup viru do buňky je přitom závislý na přítomnosti cholesterolu v buňce. Obecně totiž platí, že čím vyšší koncentrace cholesterolu, tím více tzv. lipidových raftů v buněčné membráně, které jsou pro prostup buněčnou membránou klíčové. Cholesterol posiluje také vazbu viru na receptor ACE2 a umožňuje jeho aktivaci.
Hladina cholesterolu roste s věkem, a zvyšuje se tak i počet míst pro prostup nového koronaviru buněčnou membránou. To může být jedním z faktorů, proč má onemocnění covid-19 závažnější průběh u starších pacientů a proč jsou děti proti onemocnění do jisté míry odolné.
Udržování optimální hladiny cholesterolu v krvi = prevence závažného průběhu covidu-19
Dle výše zmíněných poznatků může udržování optimální hladiny cholesterolu v krvi působit jako prevence závažného průběhu onemocnění covid-19. Toho lze dosáhnout nejen omezením cholesterolu ve stravě, ale i pravidelnou fyzickou aktivitou a v případě obezity snížením tělesné hmotnosti. Pokud ani to nepomůže, může vám lékař předepsat léky (nejčastěji v první řadě tzv. statiny), které hladinu cholesterolu v krvi snižují.
(mafi)
Zdroj:
Wang H., Yuan Z., Pavel M. A. et al. The role of high cholesterol in age-related COVID-19 lethality. bioRxiv June 2021 (preprint).