Otřes mozku - vyšetření vyloučí vážnější následky
Otřes mozku je porucha mozkových funkcí způsobená úrazem. Jde o nejlehčí formu poranění hlavy. Typicky se projevuje krátkodobou ztrátou vědomí a paměti s následným zvracením. Příčinou otřesu mozku je působení síly na Vaši hlavu. Může se jednat o náraz hlavy na podložku nebo tupý úder pohybujícím se tělesem do hlavy. Nejčastěji k němu dochází při sportu, následkem autonehody nebo pádu z výšky.
Co jste možná netušili...
Centrální nervový systém je důmyslně chráněn před venkovními vlivy a otřesy. Slouží k tomu systém obalů a mozkomíšní mok. Váš mozek a míchu obklopují tři obaly - mozkové pleny (blány). Přímo na mozek a míchu naléhá měkká plena, která obsahuje množství krevních cév. Nad měkkou plenou se nachází jemná pavoučnice. Prostor mezi oběma obaly vyplňuje mozkomíšní mok. Zevně od pavoučnice obaluje mozek a míchu ještě tvrdá plena.
Komoce, jak se otřes mozku odborně nazývá, se týká samotného mozku. Nemusí při ní vůbec dojít k poranění kůže nebo kostí lebky. Stejně tak ale mohou nastat situace, kdy poranění lebky nebo měkkých tkání hlavy provází otřes mozku. Komoce je pouze lehké zranění, které v naprosté většině případů odezní bez následků. Nedochází při něm k dlouhodobému postižení mozku. Každý úraz hlavy je však spojen s rizikem nitrolebečního krvácení, které může bezprostředně ohrozit život nemocného. Ani komoci proto nelze v žádném případě podceňovat!
Jak vzniká otřes mozku
Příčinou otřesu mozku je působení síly na Vaši hlavu. Může se jednat o náraz hlavy na podložku nebo tupý úder pohybujícím se tělesem do hlavy. Nejčastěji k němu dochází při sportu, následkem autonehody nebo pádu z výšky.
Přesná příčina ztráty vědomí při otřesu mozku není známá. Žádné ze současně dostupných zobrazovacích vyšetření neprokazuje poškození mozkové tkáně. Pravděpodobně jde o mikroskopické poranění nervových vláken vznikající při náhlém zpomalení (při pádu) nebo zrychlení (při nárazu do hlavy) pohybu hlavy.
Jak se projevuje otřes mozku
Typickým příznakem otřesu mozku je bolest hlavy a krátkodobá ztráta vědomí s poruchou paměti. Pacienti obvykle popisují, že se náhle probrali na zemi. Byli zmatení a nedokázali si vzpomenout, co se stalo ani jak se na zem vůbec dostali. Točí se jim hlava a zvoní v uších. S odstupem několika minut nebo hodin se jim udělá nevolno a mohou začít zvracet.
Ztráta vědomí po úrazu hlavy s otřesem mozku obvykle netrvá déle než 15 minut. Delší bezvědomí nebo jeho opakování po krátkém probrání může být známkou vážnějšího postižení. Otřes mozku může v některých případech proběhnout naopak i bez ztráty vědomí. Postižení jsou pouze zmatení a omámení.
Jak se potvrdí...
Cílem vyšetření při podezření na komoci je vyloučení vážnějšího poškození mozku. Lékař se bude vyptávat, jak k úrazu došlo, jaký byl jeho průběh a co bezprostředně následovalo. Nemocný si obvykle nedokáže na okolnosti úrazu vzpomenout a je zmatený. Proto je s výhodou, když jsou k dispozici svědkové úrazu. Po odběru anamnézy následuje neurologické vyšetření. Lékař si kromě jiného všímá Vaší svalové síly, schopnosti udržet rovnováhu, citlivosti nervů, šlachových reflexů a orientačně i paměti.
K vyloučení poranění lebky může lékař požadovat zhotovení rentgenového snímku hlavy. Přínosnější zobrazovací metodou je počítačová tomografie (CT). Ta umožňuje přehlédnout mozkovou tkáň a vyloučit případné krvácení.
Jak se léčí...
V případě ztráty vědomí bezprostředně po úrazu je nutné zajistit základní životní funkce postiženého. Zkontrolujte jeho srdeční tep a dýchání. Přivolejte pomoc nebo zajistěte převoz do zdravotnického zařízení. Po celou dobu zůstaňte s nemocným. Zabraňte zapadnutí jazyka a dušení.
Po stanovení diagnózy komoce obvykle následuje několikadenní pobyt v nemocnici. Hospitalizace je nutná kvůli riziku náhlého zhoršení stavu nemocného. Ve většině případů nepřesáhne 3 dny. Při vzniku poruch citlivosti, hybnosti končetin, další ztráty vědomí nebo objevení nepravidelnosti očních zornic následují okamžitě další vyšetření.
Základem léčby i prevence vážnějších komplikací je klid na lůžku. Bolest hlavy a nevolnost je možné tlumit podáním analgetik a léků proti zvracení.
Co dál...
Bolesti hlavy nebo závratě mohou přetrvávat ještě několik dnů po úrazu. Otřes mozku je pouze lehké zranění, které v naprosté většině případů odezní bez následků. Nedochází při něm k dlouhodobému postižení. Je však důležité nepodceňovat situaci a včas postřehnout zhoršení stavu nemocného. K hlavním varovným příznakům nitrolebečního krvácení nebo vážnějšího poškození mozku patří:
- změna tvaru očních zornic
- zhoršování bolestí hlavy
- necitlivost končetin
- narůstající zmatenost nebo opakované upadání do bezvědomí
Jak se tomu všemu vyhnout...
Riziku pádu a úrazu hlavy se každý z nás vystavuje prakticky denně. Stačí chůze po kluzké podlaze, náledí na chodníku nebo jen chvilková nepozornost. Prevence takových situací je velmi obtížná. V situacích zvýšeného rizika poranění hlavy - např. při jízdě na kole, motocyklu, kolečkových bruslích, při horolezectví, kanoistice nebo pohybu na staveništi - nikdy nezapomínejte na použití ochranné přilby. V automobilu jsou samozřejmostí bezpečnostní pásy. Riziko poranění hlavy při autonehodě snižují airbagy.