Otestujte si své klíště
Kdo má rád jistotu a nechce se zdržovat neustálým pozorováním místa, ze kterého si před týdnem vytočil klíště, má jedinou možnost: nechat své klíště vyšetřit na přítomnost infekčních chorob přenosných na člověka.
Testovat můžete klíště nebo i sami sebe
Pokud se obáváte, že vás přisáté klíště mohlo nakazit nebezpečnou chorobou, máte v zásadě dvě možnosti. První možností je klíště opatrně odstranit, místo dezinfikovat a následně vyčkávat. Sledovat místo přisátí, zda se neobjeví podezřelé zarudnutí, a v případě pochybností navštívit lékaře. Bohužel testy na přítomnost infekce, které vám lékař může provést z odebrané krve, není možné udělat ihned. Protilátky, podle kterých se onemocnění diagnostikuje, se totiž v krvi objeví až po nějaké době. V případě Lymeské borreliózy lze udělat spolehlivé testy z krve až zhruba za měsíc po nákaze.
#IMG#Pokud jste měli klíště naposledy přisáté již před měsícem nebo před ještě delší dobou, není třeba se obávat onemocnění a nemusíte sledovat místo přisátí. Inkubační doba u klíšťové encefalitidy je 7 až 14 dní, u lymeské borreliózy 3 až 30 dní, proto měsíc od přisátí by se již jakékoliv onemocnění muselo projevit.
Do lesa s laboratoří
Dnes jsou běžně v lékárnách k dostání speciální sady, takzvané TICK-TESTY, pomocí kterých lze klíště bezpečně odstranit a následně určit jeho infekčnost. Přestože sada nese hrdý název TICK-TEST, o žádný test se vlastně nejedná. Klíště je třeba pouze vzít do klíštěk, uložit do sáčku a odeslat do specializované laboratoře. Tam teprve infekčnost zjistí a sdělí vám výsledek. Cena testu se liší podle toho, zda si přejete zaslané klíště vyšetřit pouze na klíšťovou encefalitidu, nebo na borreliózu, či na obě tyto choroby současně. Při testu na obě nemoci stojí vyšetření zhruba 1200 korun.
V okamžiku nejistoty, zda máte poměrně vysokou částku za test klíštěte vydat, je užitečné chvíli počítat. Jediný test na přítomnost klíšťové encefalitidy u přisátého klíštěte stojí v současnosti přibližně 700 korun, zatímco celkové očkování (tři dávky) proti této chorobě vás vyjde na zhruba 1200 korun a bude vás účinně chránit několik let. Proti Lymeské borrelióze očkování neexistuje, v náš prospěch však hraje fakt, že k nákaze Lymeskou borreliózou z klíštěte na člověka dochází obvykle až po delší době přisátí, uvádí se alespoň 24 hodin. Tato poučka však nemusí platit absolutně, ostatně jako téměř nic v oblasti lidského zdraví. Je tedy na každém z nás, jak se k ochraně svého zdraví postavíme a jaké dostupné prostředky využijeme.
(vek)