Víte, jak bezpečně odstranit přisáté klíště?
Přisáté klíště obvykle zvládnete odstranit sami. Pokud se ho ale nepodaří vyndat nebo ho část zůstane v ráně, je potřeba vyhledat lékaře. Včasné odstranění klíštěte výrazně snižuje riziko infekce.
Mezi místa s nejčastějším výskytem klíšťat patří:
- zarostlé oblasti se zvýšenou vlhkostí,
- vysoká tráva a křoviny,
- lesní podrost a hrabanka,
- městské parky a zahrady u rodinných domů.
Jaká rizika přisáté klíště přináší?
Přisáté klíště znamená riziko tehdy, pokud je infikované. Přitom platí, že čím déle je klíště přisáté, tím pravděpodobněji se infekce přenese také na člověka. Nejčastější infekce přenášené klíšťaty jsou klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza. Velmi vzácně může klíště na člověka přenést i jiné infekce (babesiózu či ehrlichiózu). Tyto infekce mohou zanechat dlouhodobé následky na zdraví jedince. Klíšťová encefalitida může být v některých případech i smrtelná.
Vždy si proto po návratu z přírody důkladně prohlédněte celé tělo a přisáté klíště aktivně hledejte. Včasné odstranění klíštěte výrazně snižuje riziko infekce.
Jak klíště odstranit?
Pokud jste přisáté klíště našli, postupujte následovně:
- použijte jednorázové gumové rukavice,
- místo přisátí zakápněte alkoholovým dezinfekčním roztokem nebo speciálním přípravkem určeným na klíšťata a vyčkejte pět minut,
- při odstraňování klíštěte můžete použít speciální pinzetu, případně ho odstraňte speciálním háčkem (instruktážní video naleznete na www.otom.com),
- klíště chyťte těsně u kůže a odstraňte jej šetrnými kývavými pohyby,
- na závěr místo znovu potřete dezinfekcí,
- klíště vhoďte do toaletní mísy nebo jej ponořte do dezinfekčního roztoku,
- poznamenejte si datum a místo přisátí klíštěte.
Rozhodně se nedoporučuje:
- potírat klíště oleji nebo mastmi, které způsobí dušení klíštěte, protože infekce se tak snáze dostane do krve,
- klíště rozmačkávat prsty nebo nehty,
- klíště pálit nebo odhazovat do koše.
Klíšťová encefalitida
Proti klíšťové encefalitidě neexistuje spolehlivá léčba, ale je možné se proti ní očkovat. Projevuje se například horečkou a bolestmi hlavy, příznaky mohou připomínat nachlazení a může propuknout až 30 dní po přisátí klíštěte. V případě uvedených příznaků informujte lékaře, že jste měli přisáté klíště. Více o encefalitidě naleznete zde.
Lymeská borrelióza
V případě lymeské borreliózy se jedná o bakteriální onemocnění, léčí se antibiotiky a může propuknout 1 až 2 týdny po přisátí klíštěte, výjimkou ale není ani 30denní interval do jejích prvních projevů. Zpočátku se projevuje podobně jako chřipka. V místě přisátí klíštěte se může objevit kruhové zarudnutí s centrálním vyblednutím. V případě těchto příznaků informujte lékaře, že jste měli přisáté klíště. Více o lymeské borrelióze naleznete zde.
revize (pak)
Zdroje:
http://www.mayoclinic.com/health/first-aid-tick-bites/FA00062
http://www.klistova-encefalitida.cz/odstraneni-klistete