Víte, co kouříte? aneb Chemická továrna stále po ruce
Cigaretový kouř je značně škodlivý pro všechny, kteří ho vdechují. Skoro každý ví, že obsahuje nikotin, dehet a oxid uhličitý a uhelnatý. To ovšem zdaleka není všechno. V cigaretě totiž lze nalézt i velmi překvapivé látky.
Pokud si myslíte, že cigareta je jen tabák a papír, jste na omylu. Při výrobě se do cigaret přidávají další látky, které mají zajistit, aby cigareta hořela rovnoměrně, popel držel pohromadě, dým dělal jemný proužek… Tato aditiva hoří také a přispívají ke vzniku různých škodlivin.
Oxidy dusíku – bič na astmatiky
Z oxidů dusíku je pro zdraví nejnebezpečnější oxid dusičitý (NO2). Dráždí sliznice očí a dýchacích cest, navíc se dostává velice snadno do krve. Způsobuje pálení očí, kašel a spolu s oxidem uhelnatým i bolesti hlavy, je zodpovědný za vyšší kazivost zubů a častější rýmy, kašel a záněty průdušek. Více citlivé k jeho účinkům jsou děti a astmatici.
Nitrosaminy – suverénní karcinogeny
Jsou asi nejškodlivější složkou cigaretového kouře. Zatímco v potravinách je jejich množství přísně kontrolováno, málokdo ví, že jsou i v cigaretovém kouři. Potravou jich denně získáme asi 1 mikrogram, s jednou vykouřenou krabičkou cigaret 17× více! Nitrosaminy se spolupodílí na vzniku nádorů plic a dalších orgánů.
Těžké kovy pro těžké problémy
Kromě kadmia se kuřáci pomalu tráví i sloučeninami niklu a radioaktivním poloniem. Tyto kovy se do tabáku dostávají z půdy a z hnojiv. Sloučeniny niklu se také podílejí na vzniku nádorů. Pro srovnání – v ovzduší průměrného českého města je asi 50 ng niklu na kubík vzduchu, z jediné cigarety se ho uvolní až 600 ng (záleží na místě, kde tabák vyrostl).
Toto je jen malý výlet mezi tisíce chemických látek z cigaretového kouře. Je třeba zdůraznit, že škodlivost kouře nekončí vydechnutím dýmu kuřákem. Dým hořící cigarety se šíří do okolí, kde působí na ostatní.
(uli)
Zdroj:
www.associatedcontent.com