Víte, jak probíhá hojení po operacích? Pozor na možné komplikace!
Kdo z nás se už někdy neporanil? Při běžné činnosti v domácnosti, na zahrádce, na pracovišti nebo při sportu? V podstatě stejná rána doprovází také každou operaci. Rozdíl je jen v tom, že k poúrazové ráně dochází zpravidla náhodou, zatímco rána po operaci vzniká nezbytným zásahem lékaře do organizmu ve snaze pomoci pacientovi.
Každá operace je vědomým poraněním
Z tohoto pohledu je každá operace úmyslně provedeným poraněním za účelem nápravy vzniklého problému. Způsobí ránu, poškodí tkáň, zničí některé cévy a vyburcuje náš imunitní systém k ohraničení, vyčištění a napravení škody. Rozhodující úlohu při hojení pooperační rány hraje zánět.
Zánět je přirozenou reakcí organizmu
Zánět sám o sobě není nic špatného, naopak, patří k základním nástrojům naší imunity. Jeho cílem je obrana proti škodlivinám, které pronikly do rány, a také obnova poškozených tkání. Podílejí se na něm faktory zajišťující srážení krve, cévní a lymfatický systém a nejrůznější složky imunity. Ideální je, když se poškození a jeho následky zvládnou co nejrychleji, když zánět proběhne jako akutní reakce a bez následků odezní.
Proč se někomu rány hojí déle?
Rychlost hojení do značné míry závisí na rozsahu samotné rány – déle bude trvat zhojení výměny kyčelního kloubu než např. ranky po vytržení zubu u zubaře. Navíc se každý z nás hojí jinak. K poruchám hojení přispívají cévní choroby (ateroskleróza, chronická žilní nedostatečnost), ale také nedostatečná funkce lymfatického systému. Rány se všeobecně hůře hojí s přibývajícím věkem. Zvlášť intenzivně trápí tento problém nemocné cukrovkou, nevyhýbá se ale ani mladším lidem v produktivním věku.
Pozor na možné komplikace!
Pooperační rány obvykle doprovázejí otoky, krevní výrony a podlitiny, které mohou zpomalovat hojení a jsou také jednou z příčin bolesti. Závažnou komplikací rány bývají různé infekce, které se do ní mohou dostat – pak je zpravidla nezbytné nasadit antibiotika. Každá rána se hojí jizvou. Pro výsledný kosmetický efekt operace by měla být pooperační jizva co možná nejmenší. To je velmi důležité především u plastických operací.
Je možné hojení urychlit?
Hojení a jeho rychlost je individuální, přesto lze tento přirozený proces vhodnými prostředky podpořit. V poslední době se stále více osvědčuje tzv. systémová enzymoterapie – podávání enzymů (např. v léku Wobenzymu), které usměrňují průběh zánětu tak, aby proběhl co nejúčelněji a nejrychleji, omezují vznik a rozvoj otoků a krevních podlitin a přispívají k tvorbě malé jizvy. Důležité je také dbát na dobrou životosprávu, být v psychické pohodě a zejména v prvních týdnech po operaci se vyhýbat zvýšené fyzické námaze.
V případě déletrvajících problémů po operaci se poraďte s lékařem.
(tas)