Není inkontinence jako inkontinence
V praxi rozlišujeme několik typů inkontinence. Mezi nejčastější patří stresová, urgentní, kombinovaná a inkontinence z přetékání. Stresový únik moči diagnostikují lékaři zřejmě úplně nejvíce. K únikům moči dochází během zvýšení tlaku v dutině břišní. Ten vzniká například při kašli, kýchnutí, sportu nebo při zvedání těžkých předmětů. Urgentní inkontinenci ve většině případů předchází náhlé nucení na močení, a to i v případě, kdy měchýř není ještě zcela naplněn. Inkontinence z přetékání vzniká v případě kompletně naplněného močového měchýře a moč uniká většinou po kapkách v důsledku zvýšeného tlaku v močovém měchýři.
Po porodu je vhodné cvičit
Ve věku 20–45 let obtěžuje ženy nejčastěji stresová inkontinence. Na vině bývá především porod, po kterém dochází k ochabnutí svalů pánevního dna a podpůrného aparátu močového měchýře. Podílet se může také obezita, která zvyšuje nitrobřišní tlak a napětí svalů pánevního dna. Preventivní opatření v těchto případech zahrnují především redukci tělesné hmotnosti a posilování svalů pánevního dna. Nejzákladnější cvik spočívá v pravidelném stahování a povolování těchto svalů, při kterém žena cítí jejich pohyb pod pánví směrem nahoru a dolů. Nicméně existuje celá řada takzvaných Kegelových cviků, které je možné provádět v různých pozicích a které jsou skutečně účinné při jejich každodenním praktikování. Důležitým opatřením je i dostatečný pitný režim a vyvarování se tekutin s obsahem kofeinu. Koncentrovaná moč může dráždit sliznici močového měchýře a zhoršovat tak celou situaci.
Rizikové období menopauzy
Ve věkovém rozmezí 45–60 let většina žen postupně dospěje k menopauze. Během ní dochází v těle ženy k poklesu koncentrace pohlavních hormonů, především estrogenu, v jehož důsledku se snižuje elasticita svalů pánevního dna a zvyšuje se tak riziko rozvoje stresové inkontinence. Ženy po menopauze jsou navíc náchylnější k nadměrnému ukládání tuku v oblasti břicha, což úzce souvisí s rozvojem obezity. Taktéž mnohočetné porody v anamnéze mohou přispívat k rozvoji inkontinence. Prevence úniků moči spočívá opět v redukci tělesné hmotnosti, pravidelném posilování svalů pánevního dna a v případném podávání preparátů obsahující estrogeny.
Ženy nad 60 let
Ženy v tomto věku čím dál více trápí urgentní inkontinence. Na jejím vzniku se zpravidla podílí různé nemoci. Mj. jde o močovou infekci, cukrovku, nádory močové soustavy, močové kameny či onemocnění nervové soustavy. Potíže mohou někdy vznikat i v důsledku působení některých léků, například diuretik. Důležité je zjistit vyvolávající příčinu potíží, nicméně účinná prevence v tomto případě zcela neexistuje. Dostatečný pitný režim, zdravý životní styl, omezení příjmu kořeněných jídel, sycených nápojů či tekutin s obsahem kofeinu a alkoholu mohou vést ke zmírnění obtíží.
Mužská inkontinence
Inkontinence se nevyhýbá ani mužské populaci. Ačkoli nejčastěji bývají postiženi muži nad 65 let, není výjimkou, že se objeví i u mladší věkové kategorie. Příčiny urgentní inkontinence bývají obdobné jako u žen. Stresová inkontinence vzniká většinou jako nežádoucí následek po operačním zákroku na prostatě, ať už z důvodu zhoubného nádoru, či nezhoubných onemocnění této žlázy. Prevence spočívá v pravidelném posilování svalů pánevního dna. Pro muže bývá navíc typická inkontinence z přetékání na podkladě zvětšené prostaty, která tvoří překážku v odtoku moči. Prevence v tomto případě spočívá v preventivních kontrolách u urologa, který může tento problém zavčas odhalit.
Inkontinence moči je celosvětový problém, který obtěžuje pacienty napříč všemi věkovými kategoriemi. V některých případech neexistuje účinná prevence, jak rozvoji samovolným únikům moči zabránit. Tak jako tak je zásadní při nástupu obtíží kontaktovat lékaře, který vás může těchto problémů zbavit. Zároveň vám může předepsat optimální inkontinenční pomůcky, byť třeba jen na dobu překlenutí potíží.
(mraf)
Zdroj:
http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/unik-moci-mocova-inkontinence/