Sedm snadných tipů: víte, jak předcházet nemocem srdce a cév?
Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku i Evropě. Zkracují nám život v průměru o 30 %. Jak jim můžeme předcházet?
Mezi nemoci srdce a cév patří například srdeční infarkt a cévní mozková příhoda. Roli při rozvoji těchto onemocnění hraje i dědičnost. Nicméně řadu rizik můžeme ovlivnit sami. Změnou životního stylu lze civilizační zabijáky držet v uctivé vzdálenosti. Takže – jak na to?
1. Přestaňte kouřit
S kouřením cigaret, dýmek i doutníků souvisí usazování tuku ve stěnách cév a zvyšování krevního tlaku. Kouření také snižuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu. Přestanete-li kouřit, změny se projeví takřka hned. Váš krevní tlak se sníží, cévy více zprůchodní a krev jimi bude proudit volněji. Zvýší se i fyzická výkonnost. Tělo se začne léčit a riziko onemocnění srdce a cév výrazně klesne.
2. Mějte pod kontrolou cholesterol
Organismus cholesterol potřebuje. Zvýšené množství cholesterolu však představuje zdravotní riziko. Nadbytečný cholesterol je zabudován do LDL částic – „zlého“ cholesterolu. Je-li ho v krvi nadbytek, způsobuje tzv. kornatění tepen. Cévní stěny postupně tvrdnou, zužují se a tím je omezen průtok krve. Tkáně nemají dostatek živin ani kyslíku. Hladinu cholesterolu lze pozitivně ovlivnit pravidelným cvičením i zdravou stravou. Pokud úprava životního stylu nestačí, na řadu přicházejí léky.
3. Jezte zdravě a pestře
Zdravá a vyvážená strava hraje významnou roli v předcházení nemocem srdce a cév. Dbejte hlavně na:
- dostatek ovoce a zeleniny,
- zařazení celozrnných výrobků do jídelníčku,
- příjem mořských ryb,
- snížení konzumace červeného masa,
- omezení potravin s vysokým obsahem soli a cukru,
- omezení alkoholických nápojů.
4. Zůstaňte aktivní
Pravidelný pohyb snižuje krevní tlak a udržuje srdce zdravé. Cvičit bychom měli alespoň 30 až 60 minut většinu dní v týdnu. Zkuste vystoupit o zastávku dříve a do práce dojít pěšky, parkujte o několik ulic dál, jděte na večerní procházku, zatančete si, občas si zaplavte. Kreativitě se meze nekladou.
5. Nepodceňujte léčbu diabetu
Diabetes mellitus (cukrovka) je závažné onemocnění, které má vliv na řadu orgánů. Nedodržování léčebného režimu může poškodit cévy a způsobit další komplikace. Trpíte-li cukrovkou, měli byste:
- pravidelně chodit na kontroly k lékaři,
- stravovat se s ohledem na své onemocnění,
- přiměřeně cvičit,
- dodržovat nastavenou léčbu.
6. Hlídejte si krevní tlak
Vysoký krevní tlak klade vysoké nároky na oběhový systém. Poškozuje cévy, namáhá srdce. Časem se to může opravdu ošklivě vymstít. Proto je důležité vysoký tlak včas řešit. Na uzdě ho udrží:
- cvičení a zdravá strava,
- přiměřená tělesná váha,
- pravidelný odpočinek a vyhýbání se stresu,
- nekouření tabáku, vyloučení pobytu v zakouřených prostorách,
- omezení příjmu soli,
- snížení spotřeby alkoholu.
Důležité je také dbát pokynů lékaře, konzultovat s ním změny krevního tlaku a pravidelně chodit na kontroly.
7. Zakažte si stres
Lidé vystavení dlouhodobému stresu častěji trpí srdečními chorobami. Snížit stres můžete různými způsoby:
- Zaručenou metodou je sport a fyzická aktivita.
- Vyzkoušejte také relaxační cvičení.
- Udělejte si čas na rodinu a přátele.
- Dopřejte si dostatek spánku.
Je lepší nemocem srdce a cév předcházet než je léčit, nebo jim dokonce podlehnout. Ročně v Evropě zemřou na následky chorob oběhové soustavy 4 miliony lidí. Prevence není nijak komplikovaná. Zdravý životní styl dokáže divy.
Zdroje:
www.healthline.com/health/heart-disease/prevention#Overview1
www.szu.cz/tema/prevence/srdecne-cevni-nemoci