Sedm tipů, jak pomocí stravy bojovat proti diabetické neuropatii
Diabetická neuropatie je závažnou komplikací diabetu, která způsobuje poškození nervů. Jak známo, vždy je nejlepší problémům předcházet. Přinášíme vám několik tipů, co dělat a co nedělat, když vám cukr ničí nervy.
Diabetická neuropatie je poškození nervů způsobené diabetem. Projevuje se jako pocit mravenčení, bolest nebo necitlivost v rukou a nohou. A nejen to. Diabetická neuropatie ovlivňuje nervy celého těla, včetně nervů trávicího ústrojí. Až 70 % lidí s diabetem trpí nějakou formou neuropatie. Vhodná strava představuje silnou zbraň, díky níž si můžete nad nepřítelem svých nervů udržet kontrolu.
1. Vsaďte na zdravou stravu
Udržujte si hladinu cukru v krvi co nejblíže k normálu. Lepší způsob, jak se vyhnout diabetické neuropatii, nenajdete! Vytvořte si svůj vlastní dietní plán. Omezte cukry a tuky. Počítejte příjem sacharidů. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.
2. Jezte častěji a menší porce
Pokud bude hladina vašeho cukru příliš nízká (hypoglykémie), objeví se příznaky jako pocení a třes. Tyto varovné signály při diabetické neuropatii ale nemusí fungovat. Neuropatie totiž ovlivňuje i nervy, které řídí trávení. Nejlepší způsob, jak zabránit hypoglykémii, je jíst menší jídla častěji a pravidelně, jídla nevynechávat a častěji kontrolovat hladinu cukru v krvi.
3. Sáhněte po vitamínu B12
Nedostatek vitamínu B12 vede ke zhoršení periferní neuropatie. Jedná se o druh neuropatie, která způsobuje necitlivost, bolest a mravenčení v rukou a nohou. Vitamín B12 získáte ve stravě z červeného masa, mléčných výrobků, ryb, vajec a drůbeže, ale mnozí lidé potřebují ještě potravinové doplňky. Svého lékaře můžete požádat o kontrolu hladin vitamínu B12 ve svém těle.
4. Nepijte příliš mnoho alkoholu
Alkohol je pro nervy jedovatý a příznaky neuropatie zhoršuje. Pití přílišného množství navíc snižuje hladinu vitamínu B12. Alkohol na lačný žaludek může způsobit hypoglykémii, zvláště pokud užíváte inzulín. Když už se rozhodnete si nějakou skleničku dát, pijte střídmě a vždy při tom zakusujte něco dobrého. Co třeba červené víno a gurmánské jednohubky z tmavého pečiva – to nezní špatně, že?
5. Užívejte tablety s kyselinou lipoovou
Kyselina lipoová je mastná kyselina a antioxidant. Je důležitá pro přeměnu cukru v krvi na energii. Většina lidí má této mastné kyseliny v buňkách svého těla dostatek. Diabetici však mohou trpět jejím nedostatkem. Nízké hladiny kyseliny lipoové přispívají k diabetické neuropatii. Zařaďte ji proto do svého jídelníčku ve formě doplňků stravy.
6. Vyřaďte bílou mouku, ale i rýži nebo těstoviny
Vyhněte se potravinám vyrobeným z bílé mouky, jako jsou bílý chléb, bílé rohlíky i bílé těstoviny. S bílou rýží je to podobné. Zpracováním celých zrn takzvanou rafinací se odstraňuje jejich vnější slupka a spolu s ní mizí i důležité vitamíny skupiny B a vláknina. Při konzumaci bílé mouky se hůře reguluje hladina cukru v krvi, což zhoršuje diabetickou neuropatii. Zkuste nahradit rafinované obiloviny celozrnnými výrobky a hnědou rýží.
7. Zajímejte se o lepek
Celozrnné potraviny jsou zdraví velmi prospěšné. Nicméně pokud se u vás objevily potíže s trávením lepku, což je bílkovina v pšenici, zhorší se také příznaky neuropatie. Citlivost na lepek může způsobit příznaky periferní neuropatie. V tomto případě nejezte potraviny, které obsahují pšenici, žito, ječmen a případně i oves. Většina lidí s celiakií, jak se odborně nazývá nesnášenlivost lepku, o ní ani neví, protože nebyli testováni. Pokud jste u sebe zaznamenali příznaky periferní neuropatie, navštivte svého lékaře a žádejte test na celiakii.
(hah)
Zdroj: