Sedm tipů, jak předejít vysokému tlaku a udržet cévy zdravé
Krev zásobuje naše tkáně a orgány kyslíkem a pro život důležitými živinami. Pokud ale v tepnách proudí pod vysokým tlakem, stává se z ní naopak plíživý zabiják. Výsledkem je kornatění tepen a komplikace v podobě ischemické choroby, infarktu či mozkové mrtvice. Správnou funkci oběhové soustavy můžete udržovat zdravým životním stylem.
1. Hlídejte si váhu a obvod pasu
S rostoucí hmotností se ruku v ruce pojí i zvýšení tlaku krve. Podle lékařských statistik vede úbytek váhy o několik kilogramů k výraznému snížení krevního tlaku. Obecně však platí, že pro správnou funkci cévního systému je zapotřebí udržovat svou váhu v přiměřených hodnotách. Svou ideální hmotnost nejsnadněji vypočítáte pomocí vzorce BMI. Kromě přiměřené hmotnosti je důležitý i obvod pasu. Pokud se tuk ukládá do oblasti břicha, riziko vzniku chorob srdce a cév roste. Obvod pasu by neměl přesahovat 94 centimetrů u mužů a 88 centimetrů u žen.
2. Pravidelně cvičte
Pohyb je nejdůležitější složkou v prevenci mnoha onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko rozvoje vysokého tlaku krve až o 50 %! A nemusíte se ihned stát vrcholovým sportovcem, postačí aktivity s mírným až středním stupněm zátěže, jako jsou procházky, běh, jízda na kole či plavání. Základním pilířem je pravidelnost pohybu. Nárazové sportování vašemu organismu naopak může spíše uškodit.
3. Změňte jídelníček
Vepřo-knedlo-zelo nebo smažený řízek s bramborovým salátem jsou sice oblíbená česká jídla, s bojem proti vysokému tlaku krve vám ale moc nepomůžou. Naopak nadměrný příjem smažených a tučných jídel urychluje rozvoj chorob srdce a cév. Pokud chcete prospět svému organismu, zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Proti vysokému tlaku krve také pomáhá draslík, vápník, hořčík, rybí olej a česnek. Strava by měla být vyvážená a pravidelná. Sestavení jídelníčku je někdy velmi složité, a tak se nebojte požádat o pomoc odborníka.
4. Omezte solení
Sůl nad zlato. S trochou nadsázky se dá říci, že názvem známé pohádky se řídí i někteří výrobci potravin. Dnešní zpracované výrobky totiž obsahují velmi vysoké množství soli. Její nadměrný příjem ale výrazně zatěžuje naše cévy a vede ke vzniku vysokého tlaku krve. I mírné omezení soli ve stravě přitom výrazně sníží krevní tlak. Pokud chcete omezit škodlivý vliv soli, při nákupu potravin pozorně čtěte etikety, dávejte přednost domácí stravě a hotová jídla nedosolujte. Denní příjem sodíku by neměl překročit 5 gramů.
5. Alkohol pijte s mírou
Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán. Pravidelná konzumace nízkého množství alkoholu výrazně prospívá srdci i cévám. Jaké je tedy bezpečné množství alkoholu? Pro muže dvě a pro ženy jedna sklenička denně. Pomyslnou skleničkou máme na mysli půl litru dvanáctistupňového piva, 2 dcl vína nebo 1 „panák“ tvrdého alkoholu. Vyšší množství už nemá žádný příznivý efekt pro naše zdraví, a naopak při dlouhodobém pijanství přináší rizika v podobě fyzické závislosti, jaterní cirhózy a mnoha dalších závažných chorob.
6. Zanechte kouření
Kouření ucpává tepny a způsobuje infarkt a mrtvici. Varovný nápis na krabičkách cigaret není žádným výmyslem. Každá vykouřená cigareta zvyšuje hodnotu tlaku krve až po dobu jedné hodiny. Kouření v průběhu dne tak může vést ke stálému zvýšení krevního tlaku. A pozor také na pasivní kouření, i to se výrazně podílí na chorobách srdce a cév.
7. Obrňte se proti stresu
Stres je v dnešním světě všude kolem nás. Problémy v práci, výchova dětí a neustálé pospíchání naší psychické pohodě rozhodně nepřidají. Stres nebo úzkost zvyšují tlak krve prostřednictvím stresových hormonů, jako jsou adrenalin a kortizol. Pokud se chcete se stresem vypořádat, nejprve musíte odhalit jeho příčinu. Ve zvládání stresu vám mohou pomoci nejen psychologové či psychoterapeuti, ale také relaxační techniky, cvičení a pravidelný odpočinek.
Zdroj: www.mayoclinic.org
www.webmd.com