Sedm věcí, které byste měli vědět, pokud má váš partner RS
Potvrzení roztroušené sklerózy zacloumá s každým novým nositelem této diagnózy. Zátěžovou zkouškou mnohdy projde i partnerský vztah, protože se v něm kvůli nemoci leccos změní. Jak být partnerovi s ereskou co největší oporou?
- Snažte se o nemoci dozvědět co nejvíc. Lépe tak pochopíte potřeby svého partnera i změny, které vás čekají. Partner vám pak v náročnějších dnech nebude muset vysvětlovat svoje aktuální obtíže; už budete vědět, odkud vítr vane.
- Uvědomte si, že úkoly, které vám připadají jednoduché, můžou být pro partnera s ereskou obtížné a stojí ho mnoho energie. Každá drobná výpomoc v domácnosti pro něj proto znamená hodně.
- Vnímavost bude ve vztahu, do kterého vstoupila ereska, nutná. Zkuste sledovat, jaké situace a vlivy negativně dopadají na vašeho partnera. Když jim budete společně předcházet, nebude nemoc váš vztah zbytečně zatěžovat.
- Nenuťte partnera do aktivit, které mohou zhoršovat příznaky nemoci. Pokud vás například baví hlasité a rušné akce, které jeho naopak vyčerpávají, je úplně v pořádku, když na ně vyrazíte sami. Váš protějšek by po takové akci potřeboval delší čas na odpočinek, a zbytečně byste se tak okrádali o čas, který můžete společně věnovat jiným činnostem.
- Neustálý boj s příznaky nemoci a jejími důsledky v každodenním životě je únavný pro oba partnery. Pokud vás to psychicky vyčerpává více, než jste schopni zvládnout, nebojte se vyhledat odborníka. I malá rada může být velmi cenná.
- Nepodceňujte celkový zdravotní stav partnera a nesvádějte všechny jeho problémy na eresku. I lidé s roztroušenou sklerózou mohou trpět dalšími chorobami.
- Roztroušená skleróza je nevyzpytatelná nemoc a zákonitě vyvolává mnoho emocí, jako jsou strach nebo vztek. Pokuste se však být konstruktivní, o nemoci hovořte a bojujte s ní společně. Ve dnech, kdy vašemu partnerovi není nejlépe, je extrémně důležitá trpělivost a klidný přístup. Shrnuto a podtrženo – podpora jakéhokoli druhu se počítá.
(pak)