Jsou onemocnění, která ovlivní celou rodinu. Ty rodiny, jimž se podaří s nemocí vyrovnat, vnímají, že vztahy mezi jejími jednotlivými členy se stanou pevnějšími než dříve. Takovou zkouškou může být i Parkinsonova choroba. A obzvlášť velkou zátěž přináší do partnerských vztahů...
Rada první: Přijměte své emoce a komunikujte
Každý z nás reaguje na nové věci a situace jinak. Je tedy normální, že váš partner bude prožívat jiné emoce než vy. Pociťovat hněv, frustraci, vinu, úlevu nebo strach je naprosto běžné, stejně jako snaha nově zjištěnou diagnózu popřít. Tyto emoce se můžou různě střídat či vás pohlcovat současně. Pokud to půjde, mluvte o tom se svým partnerem. Přijměte, že on to může mít jinak. Nesuďte sebe ani jeho. Otevřená komunikace uvolní napětí a společný smích vás bude i nadále spojovat. Otevřená komunikace se vám vyplatí i v případě, kdy se u vašeho nemocného partnera objeví zjevné závislostní chování, např. gambling nebo kompulzivní nakupování apod. Nezametejte to pod koberec ani neodsuzujte partnera, může se totiž jednat o polékovou reakci, kterou lze s pomocí odborníka velmi snadno vyřešit.
Rada druhá: Hleďte do budoucna
Kromě emocí proberte i svá očekávání. Někdo si může svůj život představovat beze změn, jiný se může obávat, že naopak nic už nebude jako dříve. Buďte připravení, že půjde o těžké rozhovory. Pokud je ale zvládnete, dáte si navzájem najevo, že stojíte při sobě, a budete se cítit jistější a připravenější na věci budoucí. Nebojte se ptát se ošetřujícího lékaře na otázky, které vás zajímají, nebo si najít podpůrné skupiny. Připravte se na budoucnost, ale počítejte s tím, že Parkinsonova choroba je nepředvídatelná. Nejste povinni všechno zvládat sami a říct si o pomoc není ostuda. Nejste superman, abyste museli všechno zvládat sami. Odnese to vaše zdraví a to nepomůže ani vám, ani nemocnému.
Rada třetí: Zachovejte si své role
Je zřejmé, že pomalu a plíživě se z jednoho z páru stane pečovatel a z druhého opečovávaný. Snažte se ale za nemocného nedělat věci, které zvládne sám. Mějte dostatek trpělivosti a ponechte mu jeho samostatnost co nejdéle to půjde. Bude to mít pozitivní vliv na jeho sebevědomí, a tím pádem nepřímo na váš vztah. Přijmout změnu rolí ve vašem vztahu může být těžké a pravděpodobně bude nějakou dobu trvat, než si na tento stav zvyknete.
Rada čtvrtá: Najděte si psychoterapeuta
Mysleli jste, že už jste se s novou situací vyrovnali, ale zase přišlo něco, co vás dostalo do kolen? Cítíte se sami, zmatení a rozhořčení? Najít si psychoterapeuta není žádná ostuda ani výsada nemocného partnera. Můžete mu vyplakat všechno svoje trápení a strachy a on vás může znovu a znovu nasměrovávat v hledaní zdrojů pro zvládání této těžké životní situace. Věřte, že není lehké sledovat svou drahou polovičku, jak nemocí postupně chřadne. A jak namísto společného stáří a opory jste to najednou vy, kdo se musí o druhého starat. Od věci není ani párová terapie, která vám pomůže lépe pochopit druhého.
Rada pátá: Dopřejte si
To, že je váš partner nemocný, neznamená, že vy musíte přestat žít. Právě naopak. Vy se musíte cítit dobře, abyste nevyhořeli a abyste měli sílu být tu pro druhého oporou. Zapomínání na sebe je častým jevem, který se pečujícím partnerům děje. Namísto toho si uvědomte, co máte rádi, a to si dopřávejte. Není důvod, abyste se kvůli tomu cítili špatně.
Rada šestá: Dejte průchod svým emocím
Nedržte své emoce uvnitř. Nemusíte se tvářit, že všechno zvládáte. Váš partner na vás stejně za ty roky jistě pozná, že nejste ve své kůži. Namísto toho plačte, smějte se, nadávejte. Ulevte si. Klidně si o tom pište deník. Umožní vám to lépe uchopit své emoce, získat nadhled, vidět postup onemocnění a vašeho přístupu v čase a také to může být téma na psychoterapii.
Rada sedmá: Neviňte ze všeho nemoc
Každý pár má své nejrůznější obtíže a důvody pro hádky. Zkuste se příště namísto litování, co vám nemoc vašeho partnera vzala a o co vás připravila, zaměřit na to, jestli by to tak náhodou nemohlo být i bez nemoci. Případně co jste díky nemoci získali a čím vás obohatila. A možná se budete nakonec divit, že ne vše je tak černé, jak se zdálo.
Zdroje:
https://www.apdaparkinson.org/article/how-parkinsons-could-affect-your-partnerspouse/
https://www.parkinsons.org.uk/information-and-support/being-relationship
https://www.parkinsons.org.uk/information-and-support/being-relationship
https://blogs.ohsu.edu/brain/2016/04/11/living-with-a-husband-who-has-parkinsons/
https://parkinsonfoundation.org/blog/how-to-be-a-good-spouse-when-they-have-parkinsons