Senioři by měli sportovat „jako chytrá horákyně“
O nutnosti pravidelného pohybu slýcháme dnes a denně nejen ze sdělovacích prostředků. Jde o účinný lék na obezitu, vhodně upravuje hladiny cholesterolu... Je intenzivní cvičení správným krokem i pro seniory?
O nutnosti pravidelného pohybu slýcháme dnes a denně nejen ze sdělovacích prostředků. Jde o účinný lék na obezitu, vhodně upravuje hladiny cholesterolu... Je to zkrátka cesta, jak zmírnit zdravotní rizika naší usezené civilizace. Ale je intenzivní cvičení správným krokem i pro seniory?
Krev v pohybu
Slavný a významný lékař Virchow už v 19. století přišel na to, že tam, kde dostatečně neproudí krev, se tvoří tromby. Dostanou-li se do plic, vyvolají embolii, která může zabíjet. Nejlepší prevencí je tedy rozproudit krev pohybem. Zvlášť trpíte-li varixy, kde se sraženiny dost často tvoří. I to Virchow věděl. Pěstovat si slušnou kondici od mládí se nesmírně vyplácí. Ale co cvičení v důchodu? Je to vůbec bezpečné?
Jak se hýbou senioři
Vztah mezi intenzitou cvičení a rizikem hluboké žilní trombózy zkoumali kardiologové z Washingtonské univerzity. Pomocí dotazníku zjišťovali u takřka 6 000 penzistů starších 65 let, jakým fyzickým aktivitám se věnují, jakému zdraví se těší, a také 12 let sledovali množství hlubokých žilních trombóz u jednotlivých skupin různě sportovně aktivních seniorů. Výsledky studie byly překvapivé.
#IMG#
Hlavně s mírou...
Velmi aktivní a zdatní důchodci, kteří se věnovali joggingu, postihla hluboká žilní trombóza častěji než ty, co se věnovali nanejvýš zahradničení. Ovšem nejlépe dopadli senioři, kteří se pravidelně věnovali mírné sportovní zátěži. Jak je to možné? U sportujících penzistů je vyšší riziko úrazů, které častěji vedou k hospitalizaci a delšímu pobytu na lůžku. Tehdy vzniká žilní trombóza často. Studii mohlo ovlivnit i to, že řada aktivních lidí své neduhy za nemoc nepovažuje a do dotazníku je nenapíše.
I v prevenci komplikací křečových žil se ukazuje, že střední cesta je ta pravá. Určitě není dobré na veškerý pohyb a námahu rezignovat. Zařadit do pohybových aktivit více chůze určitě prospěje. A různá cvičení pro seniory pod vedením zkušených lektorů lze jen doporučit. Stejně tak pěší turistika ve vhodné a bezpečné obuvi je tou správnou volbou. Zkrátka jen bezpečný a přiměřený sport vede ke zdraví.
(ela)
Zdroj: J Am Geriatr Soc. 2008; 56 (3): 517–522.