Senioři vyhazují peníze za očkování zbytečně
Světová zdravotnická organizace stejně jako zdravotnické systémy všech vyspělých států doporučují každoroční očkování proti chřipce všem seniorům nad 65 let věku. Nyní přišli někteří lékaři s otázkou, zda je takové očkování účelné a nejde-li spíše o zbytečné vyhazování peněz. Schopnost imunitní odpovědi totiž může být u staršího organismu podstatně snížená.
Jak (ne)funguje očkování...
Účelem každého očkování, nejen toho proti chřipce, je vpravit do lidského organismu jakýsi vzorek choroboplodného zárodku (viru nebo bakterie), aby se s ním lidský imunitní systém mohl seznámit. Lidská imunita je totiž velmi pružný a učenlivý nástroj – obrovskému množství nemocí dokáže bez problémů čelit, pokud se s nimi člověk již někdy dříve setkal. Protože je však příroda nemilosrdná, infekcí napadený pacient bez patřičné léčby dříve často umíral a jeho učenlivý imunitní systém již nikdy nedostal šanci druhého pokusu.
#IMG#Dnes se mají věci jinak. Na mnoho nemocí sice neznáme účinný lék, avšak umíme jejich nebezpečné původce v laboratoři patřičně zmrzačit a oslabit a pak je předhodit lidské imunitě jako studijní materiál. Pokud se naše imunita setká s nemocí podruhé, byť v její přirozené, vysoce nebezpečné formě, hravě si s ní již poradí.
Imunitní systém seniorů...
Toto všechno platí jistě pro mladý a zdravý lidský organismus. U lidí s poruchou imunity nebo u lidí starších zhruba sedmdesáti let už situace tak růžová není. Stejně jako se při stárnutí opotřebovávají orgány, svaly i klouby, opotřebovává se i imunita. Reaktivita imunitního systému se snižuje a zpomaluje, a to dokonce do takové míry, že ani očkování nedokáže vyvolat dostatečnou obrannou odpověď. Na tuto skutečnost nyní poukazují odpůrci celoplošného očkování starých lidí, kteří svou kritiku uveřejnili v prestižním britském infektologickém časopise Lancet Infectious Diseases.
Co vadí rebelům...
Účinnost vakcín proti chřipce byla samozřejmě mnohokrát potvrzena v rozsáhlých mezinárodních studiích. Autoři kritického článku však poukazují na nerovnoměrné zastoupení různých věkových skupin v těchto studiích a také zdůrazňují fakt, že studie se často provádějí přednostně na zdravých seniorech s dobrou fyzickou kondicí. Autoři zpochybňují význam očkování u starších lidí ve špatném zdravotním stavu, kde se dá očekávat nedostatečná obranyschopnost, a zároveň požadují provedení nových studií, které by se zaměřily výhradně na zhodnocení užitku očkování pro starší populaci nad 70 let.