Sedm tipů, jak v zimě posílit imunitu diabetika
Chladné měsíce představují velký nápor na obranyschopnost organismu. Obzvláště lidé trpící chronickým onemocněním, například cukrovkou, mají tendence stonat častěji. Přinášíme několik rad, jak během zimy zůstat zdraví.
1. Eliminujte zánět
Je známo, že zánět má vliv na vše od běžného nachlazení a chřipky až po různá chronická onemocnění. Když se zatížení zánětem sníží, tělo je schopné účinněji bojovat s infekcemi a nemocemi. Organismus sice přirozeně reaguje na choroboplodné zárodky a dráždivé látky tím, že se zanítí a takový stav pomáhá regenerovat narušenou tkáň a urychluje hojení, ovšem velká zánětlivá reakce může způsobit další problémy. Braňte se proto před choroboplodnými zárodky (bakterie, viry), ale dopřávejte si i více spánku a pohybu.
2. Myjte si ruce
Hygiena rukou je jedno z nejjednodušších opatření, jak choroboplodným zárodkům zabránit ve vstupu do těla. Nejúčinnější způsob je umývat si ruce mýdlem a teplou vodou pokaždé, když použijete toaletu (obzvláště veřejnou), společný počítač nebo telefon. Myjte se i po dotyku dveřních klik a peněz. Omezit byste měli také vzájemné potřásání rukama, přestože ve společnosti má tento pozdrav svůj význam.
3. Jezte zdravě
Během zimy, kdy čerstvé ovoce a zelenina nemusí být dostupné, lze konzumovat jejich mraženou podobu. Uchovávat je takto možné borůvky, jahody, ostružiny i maliny. Zmrazením se zajistí jejich výrazná chuť a vysoký obsah vitaminu C. Odborníci na výživu doporučují také jíst více mořské ryby. Imunitní systém posílí i probiotika a další živé kultury (zejména Lactobacillus). Stimulují bílé krvinky v boji proti infekcím. Mezi další výživové tipy zlepšující obranyschopnost patří:
- silný kuřecí vývar,
- česnek a cibule,
- léčivé houby šiitake a reiši,
- citrusové plody (pomeranče, grapefruity, citrony a mandarinky),
- olivový olej,
- ořechy.
4. Každý den cvičte
Pravidelná pohybová aktivita snižuje zánět a stresové hormony a tím i riziko infekce horních cest dýchacích. Střídejte protahování a posilování nebo si zajděte na hodinu aerobiku či zumby. Vyhněte se extrémně náročným fyzickým výkonům, které naopak škodlivý zánět v těle zvyšují.
5. Mírněte stres
Všichni žijeme více či méně ve stálém chvatu a napětí. Stres však narušuje fungování hormonálního systému a imunity. Lidé, kteří se dokážou vyrovnat s vypjatými situacemi, mají imunitní systém silnější. I když je to někdy těžké, snažte se ve svém životě zaměřit na pozitivní věci a myšlenky.
6. Zkuste doplňky stravy
Zeptejte se svého lékaře, které doplňky stravy pro zvýšení imunity by vám doporučil. Je známo, že pastilky na cucání obsahující zinek pomáhají při prvním náznaku nachlazení. Produkty s echinaceou snižují projevy nastydnutí tím, že stimulují buňky imunitního systému. Svůj výběr vždy konzultujte s odborníkem. Některé doplňky stravy totiž mohou ovlivňovat účinek léků na předpis!
7. Dopřejte si odpočinek
Potřeba spánku je u každého jedince individuální. Ke snížení rizika infekce doporučují odborníci 7 až 9 hodin odpočinku. Výzkumy ukázaly, že více než 9 hodin nebo méně než 6 hodin může již mít škodlivé účinky na imunitu. Tělo potřebuje spánek i pro vlastní regeneraci, dopřejte mu ho tedy dostatek.
(hah)
Zdroj: www.adwdiabetes.com/articles/boost-winter-immunity