Sedm tipů, jak se při zdolávání novoročních předsevzetí nezranit
V průběhu ledna začínají mnozí lidé s novými cvičebními režimy, aby zhubli kilogramy získané nejen během svátečního období. Málokdo si však uvědomuje, že během procesu snižování váhy může dojít i k nepříjemným zraněním.
Mezi běžná poranění při sportu patří natažení a natržení svalů či vazů, ale i záněty kloubů. Podle sportovních lékařů by však riziko zranění nemělo odradit jedince odhodlané zlepšit svůj zdravotní stav a vybudovat si dobrou fyzickou kondici. Naopak je potřeba motivaci posilovat. Nadšencům je však třeba připomenout, aby dbali na některá opatření, a to před, v průběhu i po zakončení každé fyzické aktivity. Taková příprava snižuje pravděpodobnost zranění a zvyšuje šance na úspěch.
Předsevzetí plňte bezpečně!
- Zpočátku se vyhýbejte snahám překonat všechny „světové“ rekordy. Jestliže jste se rozhodli pro běh, nemá smysl začínat první den maratonem. Startujte na nižší úrovni, na kratší trase a zvolte tempo, které vám vyhovuje. Během každého dalšího tréninku zátěž postupně zvyšujte.
- Před cvičením se nezapomeňte rozpohybovat. Krátké protáhnutí, kterým se zahřejete, vás psychicky i fyzicky připraví na výkon a sníží riziko zranění.
- Po tréninku je naopak nutné nechat tělo vychladnout a postupně zotavit. Snížíte tak následné bolesti svalů a jejich ztuhlost.
- Pokud vydržíte až do léta, dávejte pozor na přehřátí. Během cvičení se snažte odpočívat ve stínu. Chraňte se nošením lehkého, světlého oblečení a slunečních brýlí. Nezapomeňte se natřít opalovacím krémem.
- Pijte dostatek tekutin před, během i po cvičení. Nejlepší je voda, ale vhodné jsou také iontové nápoje speciálně určené pro sportovce. Vypijte alespoň 2 sklenice vody (500 ml) jednu hodinu před startem a 150 ml každých 15 minut během tréninku. Měli byste zůstat dostatečně hydratovaní i po cvičení.
- Používejte ochranné pomůcky, jako jsou helmy a chrániče zubů i dalších částí těla. Důležitou součástí vybavení jsou kvalitní boty určené pro vybraný typ sportu.
- Pokud navzdory výše uvedeným opatřením dojde k vážnějšímu zranění, neodkládejte návštěvu lékaře. Drobnější poranění zkuste nejprve zvládnout za pomoci doporučených postupů shrnutých do zkratky RICE:
- Rest – odpočinek,
- Ice – ledování,
- Compression – stlačení,
- Elevation – vyvýšení.
Bez ohledu na věk není nikdy pozdě zlepšovat fyzickou kondici. Prospějete svému zdraví, a navíc budete mít radost z pohybu.
(hah)
Zdroje:
http://bergamohealth.com.au/blog/avoiding-injury-whilst-fulfilling-new-years-resolutions
http://sma.org.au/2010/12/don%E2%80%99t-let-injury-sideline-your-new-year-resolution-2/