Ideální dovolená by měla trvat osm dní. Během této doby by se vám ještě nemělo začít stýskat po domově a neměli byste se začít nudit. Po tomto dni začíná pozitivní efekt dovolené postupně klesat a prudce klesá po dni jedenáctém. Nejlépe byste si během roku měli užívat několika krátkých dovolených, které vás zklidní a nabudí příjemnými pocity. Naopak pokud byste tak nedělali a dovolenou opomíjeli jako „zbytečnost“, mohlo by se vám to vymstít. U lidí, kteří si dovolenou nevybírají, totiž hrozí předčasné úmrtí a častěji trpí srdečně-cévními onemocněními.
Na dovolenou jste se dlouho těšili, konečně jste mohli dělat jenom to, co jste chtěli. Mohli jste vstávat, kdy jste chtěli, a rozhodně jste nemuseli dělat žádné zbytečné pracovní úkony. Natož řešit spory na pracovišti. To ale končí a vracíte se domů. Zase vás čeká každodenní rutina. S představy, co všechno vás čeká, se vám dělá mdlo. Přesto nemusíte zoufat. Využijte následující rady a váš návrat bude mnohem méně stresující, než byste očekávali.
1. Žádné resty
Než na dovolenou odjedete, dožeňte všechny resty. Za tu dobu, co budete pryč, se vám toho na stole jistě nahromadí spoustu. Nepotřebujete si přidělávat práci a řešit nedodělky z minula. Na dovolenou odjíždějte s čistým stolem. Po návratu to oceníte.
2. Spánkový režim
Ideální by bylo, kdybyste i na dovolené dodržovali svůj obvyklý spánkový režim. Pomohlo by to zabránit jeho nabourání a pak následným obtížím při jeho obnovování. Nedělejme si ale iluze, že budete na dovolené vstávat v šest ráno. K dovolené ponocování a alkohol patří. A s tím i pozdní vstávání. Kdy jindy než na dovolené byste měli všechny ty dny dospat? Po návratu domů se ale snažte na svůj obvyklý spánkový režim hned najet. Ušetříte si tím bolestné vstávání první den práce.
3. Začněte pomalu
Prvních pár dní práce si neplánujte žádné schůzky. Potřebujete čas, abyste si prošli mailovou schránku a abyste zjistili, co se nového událo za dobu, kdy jste byli na dovolené. Nesnažte si toho na sebe naložit zbytečně moc.
4. Vytvořte si priority
Je možné, že těch úkolů, které budete muset po dovolené dohnat, bude dost. Proto si vytvořte seznam věcí, které musíte udělat. A potom postupujte od těch, které „hoří“, až k těm méně akutním. Pomůže vám to zabránit tomu, že něco nestihnete, a ještě uvidíte, jak práce postupně ubývá.
5. Dejte si pauzu
Nestyďte se si na chvíli odpočnout. Dát si kávu. Vyjít na střechu nebo terasu budovy. Případně si poslechnout písničku. Vždyť jste byli na dovolené a rychlý start v práci by měl za výsledek jen to, že byste byli vyčerpaní, unavení a podráždění. Začněte zvolna. Tři desetiminutové přestávky během dne vám pomůžou a nikomu neuškodí.
6. Promluvte si s kolegy
Nebojte se podělit se svými kolegy, jak bylo na dovolené. Sdílejte svou radost a ptejte se i na zážitky ostatních. Jednak vás to sblíží a třeba také inspiruje pro vaši další cestu. A hlavně vám to pomůže zmírnit prudký nástup do práce.
7. Návrat domů si naplánujte
Většina lidí se zaměřuje na plánování dovolené. A aby ji využili naplno, vrátí se den před nástupem do práce. To je ovšem hodně stresující skok! Proto, pokud to bude možné, vraťte se o den až dva dříve. Aspoň se stihnete vybalit, vyprat a hlavně se aklimatizovat. Hladký přechod z dovolené do práce bez psychických výkyvů vám pomůže udržet užívání doplňku stravy Libretto.
Návrat z dovolené do práce je jistě stresující a u citlivějších jedinců může zhoršovat psychický stav. Proto se nezapomeňte připravit nejenom na samotnou dovolenou, ale i na návrat z ní. Jen tak budete mít jistotu, že vše proběhne bez problémů.
(rhl)
Zdroje:
https://www.webmd.com/balance/features/after-vacation-tips-to-bounce-back-fast#1
https://nordiclifescience.org/10-tips-for-going-back-to-work-after-vacation/
https://link.springer.com/article/10.1007/s10902-012-9345-3