Odvykání drogové závislosti: připravte si dobrou strategii
Relaps neboli návrat k opětovnému užívání drog bohužel postihne velkou část odvykajících osob. Jaké jsou nejčastější rizikové faktory relapsu a jak se dá riziko návratu k droze snížit?
- Motivace – Člověk odvykající od drog musí mít silnou motivaci, vědět, proč a jak chce s drogami skončit. Tu nemůže nahradit dobrá vůle a odhodlání okolí. Pokud nebude sám opravdu přesvědčen, že chce s návykem skoncovat, nepodaří se mu odvyknout nikdy.
- Důkladná příprava – Odvykající člověk by si měl vše srovnat v hlavě. Téma relapsu by nemělo být tabu, něčím, o čem se nemluví. Naopak by měl být připraven „plán B“ pro případ uklouznutí – co nejdříve, již ve fázi detoxikace a detoxifikace. Hlavně ale je třeba se na možné svody připravit – jak drogu (alkohol) odmítnout, co dělat v případě konfrontace s dosud závislými osobami.
- Zázemí – Nefunkční rodina, konfliktní prostředí nebo zavržení okolím snižují naděje na abstinenci od drogy. Vyhlídky na úspěšné odvyknutí výrazně zvyšuje funkční rodina a podpora od okolí.
- Nejtěžší, ale zcela zásadní je změnit prostředí. Kdo se bude nadále stýkat se závislými, vystavuje se riziku, že se k drogám opět vrátí. Okolí by mělo přijmout jako samozřejmý fakt, že v případě přítomnosti odvykajícího člověka na společném posezení nebo oslavě se nemá podávat alkohol – ani k přípitku.
- Pomocná ruka – Dalším rizikovým faktorem je snažit se vše překonat sám. To se podaří jen málokomu, lepší je navštěvovat svépomocnou skupinu vedenou profesionálním terapeutem.
- Koníčky – Tělesná nečinnost a nedostatek kvalitních zájmů a koníčků taktéž představuje rizikový faktor návratu k droze. Najděte si cokoli (neškodného samozřejmě), co vás bude bavit, a tomu se aktivně věnujte i v případě, že se vám třeba někdy nechce.
- Spolupráce s odborníkem – Situaci po ukončení detoxikace a detoxifikace je nutné probrat s terapeutem – u někoho může být spouštěčem relapsu například stresové pracovní prostředí po návratu do původního zaměstnání. V rámci prevence relapsu je potom nejlépe pracovní místo třeba i změnit.
- Odměna – Každý úspěch si zaslouží odměnu – hezkou knížku, něco na sebe, dobrou večeři. Naopak dílčí neúspěch neznamená hned fatální selhání.
(jav)
Zdroje:
www.kreuzbund-kitzingen.de
www.kreuzbund-kaarst.de
www.lebenshilfe-abc.de