Odvykání kouření je nakažlivé, přidejte se
Chcete-li skutečně přestat kouřit, je dobré nebýt na to sám. Výzkumy ukazují, že pokud se ve snažení o nekuřáctví spojí více spřízněných jedinců, je naděje na úspěch daleko větší, než když se člověk snaží přestat kouřit sám.
Informoval o tom článek v prestižním časopise New England Journal of Medicine.
Ve dvou se to lépe táhne
V rámci výzkumu se například zjistilo, že přestává-li kouřit jeden z manželů, druhý kouří o 67 procent méně. Kamarádi lidí, kteří odvykají kouření, kouří méně o 36 procent. Spolupracovníci osob pokoušejících se přestat kouřit kouří o 34 procent méně a sourozenci o čtvrtinu méně. "Tento výzkum odhalil, jak chování jednoho člověka ovlivňuje chování ostatních a jak pozitivní vliv to může mít na jeho okolí," podotýká k tomu Cameron Bishop z Canadian Lung Association.
Co na to samotní "odvykači"?
Jednotliví účastníci výzkumu sami potvrzují význam pomoci druhé osoby v odvykání. Pro někoho je podpora například milované osoby v odvykání zásadní, až zlomová, někomu pomáhá vzájemná kontrola ve zdržování se kouření. Další účastníci pozitivně hodnotili vliv na zdravotní stav, zejména pokud byli aktivními sportovci.
Nebojte se odvykat společně
Pokud se rozhodnete přestat kouřit, nemějte obavy z reakcí okolí. Z výše uvedeného nepřímo vyplývá, že můžete naopak strhnout ostatní kuřáky k omezení, nebo i ukončení kouření. Máte-li ve svém blízkém okolí někoho, kdo se také pokouší přestat kouřit, vzájemná podpora a pomoc může výrazně zvýšit vaše šance na zbavení se nikotinového zlozvyku. Přínosné bývá v neposlední řadě vyhledání odborné pomoci, zejména pokud „parťáka“ v odvykání nenaleznete. I tak totiž můžete získat podporu, která vám pomůže přestat kouřit.
(zak)
Zdroj: New England Journal of Medicine: ncbi.nlm.nih.gov