Molusky, někdy také zvané vodní bradavice, jsou projevem virového kožního onemocnění, při němž se na kůži tvoří drobné uprostřed vkleslé pupínky. V některých případech se neprojevují bolestivě, ale většinou nepříjemně svědí. Větší obtíže činí především u dětí s atopickým ekzémem, kolem molusky se totiž může vytvořit ložisko ekzému a přetrvávat i týdny.
Jak se molusky léčí?
Existují v podstatě dvě možnosti léčby molusek:
- První možnost spočívá v potírání pupínků různými krémy, mastmi a roztoky k tomu určenými za účelem jejich vymizení,
- druhá pak v jejich mechanickém odstranění pomocí tekutého dusíku, laseru či jejich seškrábnutím nebo vyříznutím.
Výsledky první možnosti léčby jsou velmi individuální. Užívají se k ní různé látky, některé přípravky jsou i volně prodejné. Léčba zpravidla trvá 2−5 týdnů, ale často je nutné ji po 3−6 týdnech opakovat. Mechanické odstranění molusek bývá obvykle účinnější.
Odstraňování bez bolesti
Seškrábnutí nebo vyříznutí molusek většinou provádí kožní lékař. Pro dítě je to samozřejmě nepříjemné a bolestivé, proto je před tímto zákrokem vhodné použít znecitlivující krém. Pokud je správně aplikován, dítě nepociťuje prakticky žádnou bolest. Potvrzuje to řada výzkumů. Jeden z nich, který byl prováděný na univerzitě v Rotterdamu, zjišťoval účinnost znecitlivujícího krému u dětí podstupujících seškrábnutí alespoň pěti molusek.
- Část malých pacientů dostala znecitlivující krém 15, 30 nebo 60 minut před zákrokem. Druhé skupině krém aplikován nebyl.
- Děti následně na vizuální škále hodnotily, zda vnímaly bolest jako žádnou, mírnou, střední nebo těžkou.
- Bylo prokázáno, že znecitlivující krém účinně snížil bolest již po 15minutové aplikaci. V případech, kde byl krém aplikován 60 minut před výkonem, byl významně vyšší podíl dětí, které necítily vůbec žádnou bolest.
- Ve skupině, kde děti znecitlivující krém nedostaly, hodnotili kromě jednoho všichni pacienti výkon jako bolestivý.
Autoři studie uvádějí, že i „doba aplikace znecitlivujícího krému kratší než 60 minut je pro odstranění molusek seškrábnutím uspokojivá.“
Ekzém není překážkou
Znecitlivující krém je možné používat i u dětí s atopickým ekzémem. Je však nutné mít na paměti, že v těchto případech se doporučuje kratší doba aplikace krému před zákrokem. Na kůži porušené ekzémem totiž dochází k rychlejšímu průniku krému. Maximální doba nanesení krému před zákrokem se doporučuje u atopiků 30 minut. Delší aplikace může vést k většímu množství nežádoucích místních cévních reakcí. Zejména jde o zarudnutí a někdy o vznik drobných prokrvácení kůže v místě zákroku. Veškeré informace o doporučených časech a způsobu aplikace včetně užití krému u dětí s atopickým ekzémem, stejně jako o ostatních možnostech využití znecitlivujícího krému před drobnými zákroky jsou uvedeny v příbalové informaci krému, kterou je dobré před jeho použitím důkladně nastudovat.
(tich)
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441898/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2229496
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/05/10.pdf