Na infikovaná klíšťata jedině s pinzetou a v rukavicích
Jednou z hrozeb našeho jinak přívětivého středoevropského světa jsou přemnožená klíšťata. Klíšťová enecfalitida ani Lymeská borrelióza sice nejsou tak nebezpečné jako ptačí chřipka nebo zhoubné nádory, mohou však zanechat nepříjemné trvalé následky. Proti klíšťovému nebezpečí se proto musíme umět účinně bránit – a zde je návod.
Expoziční prevence – učené slovo pro repelent
Odborníci ve všech oblastech často používají dlouhá a nesrozumitelná slova pro zcela banální záležitosti. Expoziční prevence jsou dvě z nich. Toto zajímavé sousloví nám říká, že nejlépe se onemocnění ubráníme, pokud na nás klíště vůbec nevleze. To v praxi znamená chodit do lesa rozumně oblečen, i v parném létě zvolit dlouhé kalhoty a rukávy a vyšší pevné boty. Klíšťata totiž potřebují k životu dostatek vlhkosti (proto se nejraději zdržují ve vysoké trávě) a po dlouhých nohavicích prostě nevylezou.
#IMG#Dalším důležitým pomocníkem kromě textilu je přítel repelent. Odpůrci „chemie“ a „smradu“ zapomenou před výletem do přírody na své zásady a sebe i své děti poctivě postříkají vhodným přípravkem- na trhu je jich dostatek. Pro uklidnění si dovolím připomenout, že léky užívané v případě infekce jsou také chemie a v nemocnici je všechno cítit dezinfekcí.
S nepřítelem zacházíme v rukavičkách...
Nejlépe gumových. Klíště je velmi drobné a virus klíšťové encefalitidy ještě drobnější. Protože škůdce dobře nevidíme, zachovejme při vyndavání přisátého klíštěte decentní odstup. Místo přisátí pečlivě dezinfikujeme. Ruce si chráníme rukavicemi a klíště uchopíme do speciálních kleštiček (k zakoupení v lékárnách) nebo alespoň do pinzety. S klíšťkami i pinzetou však zacházíme velmi opatrně! Jemnými kývavými pohyby klíště odstraníme. Pokud jste netrpěliví a dostatnete chuť za klíště vztekle zatahat, raději si na chvíli oddechněte. Taková netrpělivost se nemusí vyplatit a v případě přetržení klíštěte je nutná návštěva lékaře. Po odstranění klíštěte ještě jednou místo přisátí dobře vydezinfikujeme.
Nepanikařit, ale sledovat...
V současné době se o klíšťatech a infekcích, které přenášejí, hovoří poměrně hodně. Je to dobře, klíšťová enecfalitida i lymeská borrelióza jsou nebezpečné a nepříjemné nemoci. Na druhou stranu je zbytečné utíkat s každým klíštětem k lékaři. Důležité je sledovat místo, kde bylo klíště přisáté, a v případě, že se objeví podezřelá reakce, lékaře navštívit. Také v případě, že v létě onemocníte virózou podbnou chřipce (vysoké teploty, únava, nevolnost), upozorněte lékaře na to, že jste během léta již měli přisáté klíště.
(vek)