Tříska u dětí? Známá situace!
Mnoho rodičů už zažilo situaci, kdy si jejich dítě hrálo naboso venku a najednou si začalo stěžovat, že na něco šláplo a píchlo ho tam. Když mu pak prohlédli nohu, všimli si malé třísky. Často se také stává, že si dítě hraje s nějakým dřevěným předmětem a tříska se mu zaryje do ruky. Co teď? Máme vzít pinzetu a sami třísku vytáhnout, nebo vzít dítě raději k lékaři?
Na co si dát pozor
Pamatujte, že je vždy důležité vědět, o jaký materiál se jedná. Je-li tříska původu organického (dřevo, trn), může dojít k infekci rychleji než u anorganických materiálů (kov, sklo). Vedle jejího složení rozhoduje také:
- místo,
- hloubka,
- velikost,
- směr zabodnutí třísky.
Kdy musíte k lékaři?
Vytáhnutí třísky byste měli nechat na lékaři především v těchto případech:
- Tříska se nachází v blízkosti oka nebo pod nehtem.
- Zaznamenáte jakékoliv známky infekce, jako je zarudnutí nebo zduření postiženého místa nebo hnis, který je bílý či žlutý.
- Tříska vstoupila do kůže vertikálně. Tato situace může být velmi obtížná pro domácí odstranění, ale lékaři mají pro tyto případy speciální nástroje.
- Tříska je hluboko nebo se při pokusech o její odstranění zlomila.
- Pokoušeli jste se třísku neúspěšně odstranit po dobu delší než deset až patnáct minut.
Jak si správně vyndat třísku?
Pokud se pokusíte odstranit třísku doma, postupujte následovně:
- Prvním krokem je umytí rukou a postiženého místa mýdlem a vodou.
- Dále je možné nechat postiženou oblast namočenou několik minut v teplé vodě, kůže se tak stane poddajnější.
- Sterilizujte nástroje. Pokud se rozhodnete použít jehlu nebo pinzetu, předem je sterilizujte alkoholem.
- Opatrně odstraňte třísku. Při vytahování třísky se nedotýkejte kůže, protože to může způsobit tlak na třísku a její rozpadnutí na menší části.
- Zabraňte infekci. Pokud se vám podaří třísku odstranit, omyjte postižené místo mýdlem, aplikujte antibiotickou mast nebo vazelínu z lékárny a přikryjte obvazem. Nezapomeňte také zkontrolovat datum posledního očkování proti tetanu!
- Nepropadejte panice. Pokud se vám ale po deseti až patnácti minutách snažení nepodaří problém vyřešit, je čas vyhledat pomoc lékaře.
Znecitlivující krém zabrání utrpení
Ať už při domácím ošetření, nebo u lékaře je vhodné použít speciální znecitlivující krém. Snadno se aplikuje a znecitliví příslušnou oblast do několika málo minut. Jeho pomoc při vytahování třísky ocení nejen děti, ale i dospělí. Znecitlivění kůže umožní pohodlné vytažení třísky bez násilí, a tak i menší poranění kůže. Znecitlivující krém navíc seženete v každé lékárně.
(hah)
Zdroje:
https://health.clevelandclinic.org/how-to-remove-a-splinter-and-when-to-call-the-doctor/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321876.php
https://medlineplus.gov/ency/article/002137.htm
https://pribalove-letaky.cz/emla-krem-5