Tři tipy, jak předejít vzniku metličkových žil v těhotenství
Hormonální výkyvy během těhotenství mají vliv nejen na kůži a metabolismus, ale také na kardiovaskulární systém a další vnitřní orgány. Výsledkem těchto změn může být rozvoj metličkových žil. Jak vůbec tento nepříjemný kosmetický problém vzniká a jak mu předcházet?
Cévní systém během těhotenství výrazně ovlivňují časté hormonální změny a zvýšený objem kolující krve. Těhotenský hormon progesteron rozšiřuje cévy a zhoršuje odtok krve směrem k srdci, což se může projevit vznikem metličkových, nebo dokonce křečových žil. Rozšířené nevzhledné žilky připomínající modrou nebo červenou pavučinu se objevují především na nohou, obličeji a jiných částech těla s citlivou pokožkou. Samotné metličky naštěstí nepředstavují žádné nebezpečí pro rostoucí plod. Na druhou stranu však tento nepříjemný kosmetický defekt může být výrazným stresujícím faktorem pro těhotné ženy. Spolu s metličkami se někdy objevují i křečové žíly, které mohou během těhotenství vést k závažnějším zdravotním komplikacím.
Základem je prevence
Vzniku metličkových žil se dá alespoň částečně předcházet. Prevence přitom stojí na třech základních pilířích. Důležitou roli hrají zdravá výživa, cvičení, ale i chvíle odpočinku.
- Zdravá výživa. Strava je důležitá ve dvou směrech. Těhotné ženy by měly regulovat denní kalorický příjem, aby zabránily nadměrnému nárůstu hmotnosti. Kilogramy váhy navíc totiž stěžují práci žilního systému dolních končetin. Současně je však důležité přijímat dostatečné množství prospěšných látek nejenom pro zdraví žilního systému, ale také pro správný vývoj plodu. V prevenci metliček se uplatňují minerály, vitamíny, bílkoviny a vláknina. Denní příjem vlákniny předchází zácpě, která je výrazným rizikem pro rozvoj metličkových a křečových žil na dolních končetinách. K regeneraci žilní stěny přispívá také dostatečný příjem vitaminu C.
- Cvičení. Pravidelný pohyb přispívá k odtoku krve ze žil směrem k srdci. Jakákoliv fyzická aktivita by však měla být nejprve konzultována s lékařem. Vhodné jsou zejména aktivity s mírnou až střední zátěží. Jedná se například o chůzi nebo plavání. Jízda na kole také prospívá cévnímu systému, v těhotenství se však nedoporučuje kvůli riziku pádů.
- Odpočinek. Těhotné ženy by se měly vyhnout delšímu stání a sezení a během dne i noci odpočívat doslova s nohama nahoře. Při delším sezení, které je nevyhnutelně nutné, se doporučuje každých 30 minut vstát a chvíli chodit. Překřižování nohou během sezení je také nevhodné kvůli zhoršení odtoku krve z dolních končetin. V zábránění rozvoji metliček a křečových žil se v neposlední řade uplatňuje i nošení volného a pohodlného oblečení.
(holi)
Zdroj: varicoseveinreport.com/varicose-veins-information/spider-veins-during-the-pregnancy/