Tříselná kýla: nebojte se rázného řešení
Odstranění tříselné kýly patří mezi nejčastější chirurgické zákroky vůbec. Představuje totiž jediné možné řešení s dlouhodobým léčebným efektem. Proč lékaři kýlu operují a jaké typy výkonů medicína v současnosti nabízí?
Nedopusťte uskřinutí!
Kromě toho, že je tříselná kýla obvykle spojena s obtěžující pálivou či píchavou bolestí v tříslech, šourku, případně na vnitřní straně stehna, vždy hrozí nebezpečným a obávaným uskřinutím. V takovém případě dojde k zaškrcení útrob v kýlním vaku a omezení jejich zásobení krví. Jde o akutní stav provázený křečovitými bolestmi, teplotou a často také zvracením, který vyžaduje neodkladné chirurgické řešení. Aby se podobným dramatickým komplikacím předešlo, lékaři doporučují operaci většině jedinců, u kterých byla tříselná kýla zjištěna.
Náprava defektu
Operace může probíhat otevřeně (s využitím klasického řezu v oblasti postiženého třísla) nebo laparoskopicky. To znamená za pomoci několika drobných otvorů, kterými jsou do místa zákroku zavedeny speciální nástroje a drobná kamerka. Principem výkonu je v obou případech:
- uvolnění kýlního vaku,
- jeho odříznutí či zanoření,
- sešití pevných vazivových struktur v místě, kudy kýla procházela,
- případně použití zpevňující síťky (ve formě záplaty nebo zátky), která snižuje riziko návratu problému.
Způsob provedení určí lékař
Zmiňovaná laparoskopická operace je výhodná zejména z následujících důvodů:
- je spojena s nižším nebezpečím opětovného vytvoření kýly,
- bolestivost je zde menší,
- urychluje návrat do běžného života,
- umožňuje operaci oboustranné tříselné kýly ve stejné době.
Nevýhodou je naopak skutečnost, že musí být na rozdíl od otevřené operace prováděna vždy v celkové anestezii. Její uskutečnění navíc nemusí být vždy možné. Otevřenému zákroku dávají chirurgové přednost v případě, že jsou přítomny vazivové srůsty znemožňující bezpečný a přehledný laparoskopický přístup.
Brzy opět v plné síle
Nemocný stráví po operaci tříselné kýly v nemocnici jeden až dva dny, pokud nedojde k nežádoucím komplikacím. Během této doby by měly odeznít také bolesti. Chodit a jíst může dotyčný obvykle několik hodin po výkonu. Větší fyzické zátěže je vhodné se v případě otevřené operace vyvarovat v prvních několika týdnech rekonvalescence. Po laparoskopickém výkonu postačí takové šetření pouze do odstranění kožních stehů (7–10 dní po operaci).
Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se obrátit na naši kýlní poradnu.
Zdroj:
www.webmd.com/digestive-disorders/tc/inguinal-hernia-surgery