Tříselná kýla: neriskujte zdraví svých varlat!
Jedná se o jednu z nejčastějších forem tohoto onemocnění. Vzniká v tříselném kanále a může se vyskytnout jak u mužů, tak u žen. Kýlu je vždy třeba ihned řešit, jejím přehlížením si totiž postižený doslova říká o další závažné problémy.
Tříselná kýla tvoří až 70 % všech případů tohoto onemocnění. Objevuje se kdekoliv v průběhu tříselného kanálu, kterým během vývoje sestupují varlata mužů z břišní dutiny do šourku. V dospělosti tudy prochází řada struktur včetně důležitých cév přivádějících k varlatům okysličenou krev. I u žen se tříselný kanál vyvíjí, je ale mnohem tenčí a nebezpečí vzniku kýly se tím významně snižuje.
Lékaři prosí nepodceňovat!
Kýlou obecně nazýváme situaci, kdy se část obsahu břišní dutiny uvolňuje ven do podkoží. Nejčastěji k tomu dochází v místech oslabené svaloviny břišní stěny nebo tam, kde je tato stěna přirozeně tenčí. Při zvýšeném tlaku v břiše pak může dojít k prostoupení například tukové tkáně nebo části střeva vzniklým otvorem ven. Kýla obvykle nebývá bolestivá, pouze v případě uskřinutí kýlního vaku mezi svaly se objevují bolesti spojené s nebezpečím odumření části střeva nebo jiných tkání. Tento problém proto nikdy nepodceňujte a při jakémkoli podezření se poraďte s lékařem.
Náznaky jsou různé
Tříselná kýla se obvykle projevuje objevením bulky v třísle, která je doprovázena podkožním otokem. Útvar se většinou zmenšuje při poloze vleže na zádech, zvětšovat se může při kašli či kýchání. Někdy není ani otok přítomný a pacienti si stěžují pouze na nepříjemné pocity v tříslech při delším stání či chůzi. I tu nejnenápadnější kýlu ale vždy konzultujte se svým lékařem. Ten provede jednoduché vyšetření, kterým potvrdí diagnózu, a odešle vás ke specializovanému chirurgovi.
A co varlata?
Řada mužů se ve spojení s tříselnou kýlou obává i poškození varlat. Většinou se ale není čeho bát, jediným problémem mohou být dlouhodobě přehlížené kýly, při kterých dojde k přerušení krevních cév. Bez přísunu okysličené krve tkáň varlat odumře a problém je pak nutné řešit chirurgickým odstraněním postiženého varlete. K podobné komplikaci může dojít i při nesprávně provedené operaci, to se ale stává jen v minimálním počtu případů.
Řešením je jen operace
Vyhnout se nemocnici je vždy lákavé, a pokud tu tato možnost je, lékaři ji svým pacientům nabídnou. V případě kýly je ale chirurgický zákrok nevyhnutelný. Ponechání tohoto stavu bez jakéhokoliv zásahu může zvýšit riziko uskřinutí, dalšího růstu a tím pádem komplikovanějšího zákroku a v neposlední řadě i přetrvávání bolestí a zhoršení kvality života. Proto se k operacím přistupuje raději dříve než později. Existuje několik přístupů, kterými se dá kýla řešit. Nicméně vždy jde v principu o dva základní kroky:
- Zatlačit uvolněný obsah zpět do břišní dutiny.
- Uzavřít otvor, kterým k uvolnění došlo.
Správná volba
Operační postupy mohou být různé a záleží na lékaři, který posoudí situaci a rozhodne se pro ten nejvhodnější. Na výběr je:
- Otevřený přístup – při něm je proveden jeden delší řez a kýla je operovaná přímo před zrakem lékaře.
- Laparoskopická metoda – řezů je provedeno více, ale jsou mnohem menšího rozsahu a operační pole je zobrazeno pomocí kamery zavedené do místa kýly. Otvor se pak uzavře buď přímo přišitím svalů k sobě nebo pomocí speciální síťky, která břišní stěnu zesílí a pomůže zabránit recidivám.
Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se obrátit na naši kýlní poradnu, kde vám lékaři rádi poradí či zprostředkují setkání s odborníkem.
(jez)
Zdroj: www.hernia.org