V čase dovolených spousta z nás vyráží na dlouhé cesty. Ať už sedíte v autobusu jedoucím do Chorvatska, nebo vyrážíte letadlem za exotickými zážitky, měli byste mít na paměti nebezpečí hluboké žilní trombózy. Budete-li se držet tří následujících rad, snížíte riziko jejího vzniku na minimum.
Hluboká žilní trombóza je stav, při kterém v žilním řečišti vzniká krevní sraženina neboli trombus. Nejčastěji jsou postiženy žíly dolních končetin, ale sraženina někdy vznikne i v pánevních žilních pleteních. Největším nebezpečím tohoto stavu je odtržení krevního koláče od žilní stěny a jeho vmetení do plicního řečiště, čímž vzniká život ohrožující plicní embolie.
Kdo je v ohrožení
Avšak nepropadejte panice, dlouhé sezení neznamená automaticky vznik trombózy. Existují ale určité rizikové faktory, jejichž sčítáním pravděpodobnost vzniku sraženiny roste. Jsou to:
- poruchy srážení krve,
- dlouhodobá nehybnost,
- těhotenství,
- hormonální antikoncepce,
- kouření,
- nadváha,
- výskyt trombózy v rodině,
- dehydratace,
- věk nad 60 let,
- srdeční selhání,
- zranění či chirurgický zákrok.
„Trojka“ pro bezpečnou cestu
- Pohyb. Pokud cestujete déle než 2 hodiny, měli byste každou hodinu na chvíli vstát a protáhnout se. Máte-li vysoké riziko vzniku trombózy, cvičení by mělo trvat 5 až 10 minut. Trpíte-li problémy s hybností, stačí protažení a krátká masáž dolních končetin. I když vás pravidelné zastávky mohou zdržovat, rozhodně je nepodceňujte. Pohyb je totiž velmi účinnou prevencí.
- Pitný režim. Dostatečný příjem tekutin zlepšuje průtok krve žilním systémem a brání vzniku krevních sraženin. Ideálním nápojem na cesty je neperlivá, nízce mineralizovaná voda.
- Medikace. Osoby s rizikem vzniku žilní trombózy by měly od svého lékaře dostat léky na ředění krve. Neméně důležité je však i správné nošení kompresivních punčoch, vyvarování se alkoholu a prášků na spaní.
Jak poznáte hlubokou žilní trombózu? Postižená končetina bývá zarudlá, oteklá a bolestivá. Mnoho případů však nemá vůbec žádné příznaky a projeví se až plicní embolií. I proto je nutné vzniku krevní sraženiny raději předcházet.
(holi)
Zdroj: www.medflight911.com