Může vás potkat žilní trombóza? Nechte se otestovat!
Lidé trpící křečovými žilami mají asi čtyřikrát větší riziko žilní trombózy než ti bez varixů. Od žilní trombózy je pak jen krůček k život ohrožující plicní embolii. Sklon k jejich vzniku však může být dán i geneticky.
Lidé trpící křečovými žilami mají asi čtyřikrát větší riziko žilní trombózy než ti bez varixů. Od žilní trombózy je pak jen krůček k život ohrožující plicní embolii. Sklon k trombózám a plicní embolii však může být dán i geneticky. Výhradně u Evropanů se totiž vyskytuje mutace genů, která přímo ovlivňuje vznik trombózy. Řeč je o leidenské mutaci.
Leidenská mutace znamená sklon k trombózám
Leidenská mutace je odborný výraz pro mutaci na genu pro faktor V, který se uplatňuje při srážení krve. Vlivem této mutace se krev sráží více a častěji vznikají krevní sraženiny – tromby –, a to především v žilách, kde krev teče pomaleji. Lidé, kteří nesou ve svých genech poloviční leidenskou mutaci (tzv. heterozygoti), mají zhruba 3,5krát vyšší pravděpodobnost, že je potká žilní trombóza.
U lidí s úplnou leidenskou mutací (tzv. homozygoti) je toto riziko přibližně 18krát vyšší! Když se k tomu přidají ještě křečové žíly, je hrozba trombózy opravdu velká a je třeba důsledně dbát na prevenci. U žen s touto mutací se pak vůbec nedoporučuje užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby.
Nechte se otestovat!
Leidenská mutace se dědí z generace na generaci. Proto pokud se ve vaší rodině někdy vyskytla trombóza, případně rovnou plicní embolie, je více než vhodné nechat se na doporučení lékaře otestovat ve specializovaném centru na dědičný sklon k trombům – leidenskou mutaci. Takzvaný PGT (preventivní genetický test) se dělá z krve a na výsledek si několik dní počkáte.
Vědět o leidenské mutaci se vyplatí
Riziko trombózy je obecně velmi vysoké v těhotenství nebo během chirurgických zákroků. Především před operací nebo v době těhotenství je velmi užitečné o této mutaci vědět. Lékaři se pak mohou dobře připravit a udělat důsledně všechna preventivní opatření. V nejednom případě tak může tato informace i zachránit život.
(mili)
Zdroje:
Leidenská mutace se vyskytuje hlavně u Evropanů:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Rees%20DC%22%5BAuthor%5D Rees DC, Lancet 1995. 28; 346 (8983): 1133–4.
Kolikrát je riziko trombózy větší u leidenské mutace (homo- / heterozygoti): Segal J. B.; Brotman D. J.; Necochea A. J.; Emadi A.; Samal L.; Wilson L. M.; Crim M. T.; Bass E. B.
Predictive value of factor V Leiden and prothrombin G20210A in adults with venous thromboembolism and in family members of those with a mutation: a systematic review. JAMA 2009; 301 (23): 2472–85. Publikováno na http://www.medscape.com/medline/abstract/19531787
Riziko trombózy u pacientů s křečovými žílami: Heit J. A., Silverstein M. D., Mohr D. N., Petterson T. M., O’Fallon W. M., Melton L. J. 3rd.: Risk factors for deep vein thrombosis and pulmonary embolism: a population-based case-control study. Arch Intern Med. 2000 Mar 27; 160 (6): 809–15. Abstrakt.
Další rady pro prevenci trombózy:
Kompresní léčba
Cvičení
http://www.webmd.com/heart-disease/tc/deep-vein-thrombosis-prevention