Muži a porod
V současné době vítá možnost aktivního spoluprožívání příchodu svých dětí na svět až polovina českých tatínků. Druhá polovina prožívá v souvislosti s těhotenstvím a porodem spíše rozporuplné pocity...
Především je třeba říci, že případná aktivní role muže u porodu začíná dávno předtím, než se ozvou první porodní kontrakce. Muži, které zajímají změny v těle ženy během těhotenství či výsledky vyšetření a kteří nemají problém otevřeně hovořit o pocitech z blížícího se rodičovství, bývají pro úkol doprovodu k porodu připraveni nesrovnatelně lépe než ti, kteří svou přítomnost u porodu vnímají jen jako nutnost pod tlakem okolností.
"Přítomnost muže u porodu by měla být přáním obou partnerů," říká Eliška Kodyšová z občanského sdružení Aperio. Jako psycholožka doporučuje, aby si oba partneři, nejprve každý zvlášť, a poté společně, odpověděli zejména na následující otázky:
- Dokážu unést přítomnost svého muže/vidět svou ženu ve chvíli velké sexuální i psychické zranitelnosti, kterou porod představuje?
- Dokážu přijmout/poskytnout pomoc a podporu od svého muže/své ženě ve chvíli, kdy mi/jí opravdu není dobře?
- Dokážeme si oba představit i situaci, že by ženu k porodu doprovázel někdo jiný?
Porod jako krajně intimní zážitek
Ač se o tom příliš nemluví, porod v sobě skrývá hluboký sexuální podtext. Je dokonáním početí a ne náhodou, probíhá-li normálně, mu svědčí obdobné podmínky jako sexuálnímu aktu (ticho, přítmí, soukromí…). Určitým vodítkem pro to, zda jít nebo nejít k porodu může být pro muže právě způsob prožívání sexuality.Eliška Kodyšová radí, aby se muž upřímně zamyslel nad tím, nakolik otevřeně umí vyjadřovat své pocity v sexuální oblasti, jak prožívá nahotu a nakolik je pro něj jeho žena spíše zdrojem jeho vlastního uspokojení a nakolik jsou rovnocennými partnery. Rozhodující může být také mužův věk a výchova - pokud patří ke starší generaci nebo pokud vyrůstal na venkově, může svou přítomnost u porodu vnímat značně odtažitě. Pokud pár cítí, že na společný porod z jakéhokoliv důvodu není připraven, je potřeba to otevřeně přiznat a nečinit si v této věci násilí.
Porod jako mezní životní situace
Dalším aspektem, který o vhodnosti muže u porodu rozhoduje, je vnímání slabosti a zranitelnosti mezi partnery, a to zvláště směrem od muže k ženě. "Je zapotřebí zamyslet se nad tím, jak pár zvládá, když je žena nemocná, rozladěná, nebo vyčerpaná," vyjmenovává Eliška Kodyšová: "Musí žena v takových situacích v běžném životě svého muže o podporu několikrát žádat? Setkává se při známkách oslabení s jeho negativní reakcí? Nebo má dokonce zábrany od něj pomoc přijmout?"Pokud muž patří mezi ty, kteří podobné otázky, byť třeba jen z rozpaků, spíše zlehčují, může pak jeho chování na porodním sále ženu zbytečně oslabovat. Při porodu je zapotřebí, aby muž a žena byli vyladěni na stejnou vlnu a aby také zastávali obdobná stanoviska k podmínkám porodu. Pokud pár předjímá možné problémy, a přesto si přítomnost otce u porodu přejí, není třeba zoufat: je ale v takovém případě dobré, aby si slabá místa ve své komunikaci oba uvědomovali a aby u porodu pokud možno asistovala ještě jiná podpůrná osoba, např. známá porodní asistentka nebo dula.
"Některé ženy naopak cítí docela jasně, že svého muže u porodu nechtějí. Nebo respektují, že on sám nechce být přítomen. I v takovém případě může být řešením dula," vysvětluje Eliška Kodyšová.
(lab)
Zbytek textu najdete na:
www.evalabusova.cz
Zdroje: Časopis MIMINKO 4/2008, www.casopis-miminko.cz
AZ Rodina, www.azrodina.cz