Hemoroidy jsou žilní pleteně v oblasti řiti a konečníku. Vybaveni jsme jimi všichni, muži i ženy. Proč u některých z nás vznikne hemoroidální nemoc, není přesně známé. Její riziko mohou zvyšovat některé známé faktory (nevhodné stravování, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, těhotenství), částečně se jí však vyhnout nedokážeme. Když už nás ale postihnou, není to nic příjemného a neúnavně hledáme jejich elegantní řešení…
Jak nejčastěji řešíme hemoroidy? Jen pětina z nás se obrátí na lékaře
Při výběru vhodného produktu pro léčbu a úlevu od hemoroidů se neváháme informovat na internetu, mnozí si necháme poradit od lékárníka, případně rodiny a známých se stejnými projevy. Přestože hemoroidy trápí mnoho z nás, pouze pětina se rozhodne konzultovat své trápení s lékařem. Přitom praktický lékař je nám k dispozici stále a proktolog je dostupný bez žádanky. U mnohých převládají obavy z vyšetření, které je ovšem rychlé a bezbolestné. To je dvojnásobný důvod, proč ho není nutné odkládat. Ačkoliv je to pro nás coby pacienty choulostivé, lékaři jsou zvyklí hemoroidy běžně řešit. Koneckonců jimi trpí 50–70 % populace. Není se tedy třeba nijak ostýchat.
Léčba hemoroidů může být v počátcích velmi snadná, později nikoliv
Intenzita obtíží spojených s hemoroidy se pohybuje od méně závažných a nepříliš obtěžujících až po ty ústící v nepříjemné komplikace. Klíčová je důsledná hygiena po stolici a udržování postižených partií v čistotě a suchu a úprava životosprávy (dostatek vlákniny, pitný režim, pravidelný pohyb).
Hemoroidální nemoc je v počátečních stupních možné účinně léčit pomocí místně aplikovaných a ústně podávaných přípravků. Zlatým pravidlem je, že čím dříve začneme problémy s hemoroidy řešit, tím vyšší je pravděpodobnost, že se rychleji vyléčíme a naše potíže se nezhorší a nevyskytnou se hůře řešitelné komplikace.
Celková léčba je opomíjena. Je možné ji kombinovat s místními prostředky
Místní léčba spočívá v aplikaci přípravku na postižená místa a je všeobecně známá. Téměř všichni dotazovaní ve zmíněném průzkumu mají zkušenost s nějakou mastí, gelem nebo bylinnou sedací lázní (dubová kůra, topol bílý), které v daných oblastech stahují cévy. Kromě mastí se relativní oblibě těší také čípky zaváděné do konečníku, které při výskytu problematických vnitřních hemoroidů přináší rychlou úlevu.
Jak vyplývá z výsledků průzkumu, mnohem méně jsou lidé obeznámeni s ústně podávanými přípravky, které jsou rovněž určené k léčbě obtíží s hemoroidy. Některé jsou dostupné bez lékařského předpisu, například ty s obsahem látky diosmin. Účinná látka ze skupiny flavonoidů je vyrobena extrakcí z citrusových plodů. Například lék Diozen ulevuje od nepříjemných příznaků hemoroidů – od bolesti, krvácení a svědění v oblasti konečníku. Dlouhodobé užívání tablet navíc přispívá k posílení cévních stěn hemoroidů, omezuje otok a zánět, a tak zvyšuje odolnost cév.
Samoléčba může být účinným řešením méně závažného hemoroidálního onemocnění. Ideální je kombinace místní a celkové léčby. Pro individualizovanou léčbu doporučujeme návštěvu lékaře.
(lexi)
Zdroje a použitá literatura:
Průzkum na téma hemoroidy. Žena-in.cz.
Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Hemoroidální nemoc. ČLS JEP: Praha, 2021 https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Hemoroidalni.pdf
Česká lékárnická komora. Hemoroidy: Doporučený postup České lékárnické komory. ČLnK: Praha, 2005. Dostupné (pouze pro členy ČLnK) na: www.lekarnici.cz/cmspages/logon.aspx?return url=%2fVzdelavani%2fDoporucene‑postupy%2fObecne informace‑k‑doporucenym‑postupum‑CLnK.aspx
PIL Diozen. https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0243066&tab=texts