Seznam pomůcek hledejte v seznamech SÚKL
Jedna ze změn se týká seznamů zdravotnických pomůcek hrazených z veřejného zdravotnictví. Zatímco dříve je bylo možné vyhledat na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny, nově je vydává a každý měsíc aktualizuje SÚKL neboli Statní ústav pro kontrolu léčiv. V seznamech jsou uváděny kódy jednotlivých výrobků, které je nutné uvést na poukaz, a zároveň nově přidat i informaci o stupni inkontinence moči. I ten se ovšem posuzuje podle pozměněného kritéria. Únik moči se nyní hodnotí během 24 hodin, nikoliv během 4 hodin. Rozlišovány jsou tři stupně inkontinence:
- inkontinence I. stupně: mimovolní únik moči mezi 50 a 100 ml během 24 hodin,
- inkontinence II. stupně: mimovolní únik moči mezi 100 a 200 ml (+ fekální inkontinence) během 24 hodin,
- inkontinence III. stupně: mimovolní únik moči nad 200 ml či smíšená inkontinence během 24 hodin.
Nutná spoluúčast u I. a II. stupně inkontinence
Podle toho, jaký stupeň inkontinence je pacientovi diagnostikován, se odvíjí měsíční příspěvek pojišťovny na inkontinenční pomůcky. Pacienti s úniky moči s diagnózou I. či II. stupně inkontinence se ze zákona musí částečně na úhradě podílet. Povinná spoluúčast je u I. stupně 15 %, respektive 5 % u II. stupně inkontinence. Pacienti s nejzávažnějšími obtížemi (III. stupeň inkontinence) se spolupodílet nemusí.
U každého stupně inkontinence je zároveň stanoven maximální limit, kterým pojišťovna pacientovi na pomůcky přispívá. Příspěvky jsou pro jednotlivé stupně následující:
- inkontinence I. stupně – 450 Kč za měsíc,
- inkontinence II. stupně – 900 Kč za měsíc,
- inkontinence III. stupně – 1 700 Kč za měsíc.
Pacientům s inkontinencí III. stupně lze zároveň každý měsíc předepsat nepropustné podložky, spoluúčast zde činí 25 %.
Pomůcky můžete libovolně kombinovat
Další změnou je možnost kombinovat jednotlivé typy inkontinenčních pomůcek podle aktuálních potřeb pacienta. Beze změny zůstává maximální počet pomůcek, které lze pacientovi na měsíc předepsat. Konkrétně jde o 150 kusů, respektive 30, pokud jde o nepropustné podložky. Poukazy může vystavit praktický lékař, urolog, gynekolog, geriatr, chirurg, neurolog, pediatr a nefrolog, přičemž jejich platnost je 90 dní. Pomůcky lze předepsat maximálně na tři měsíce dopředu.
Díky novým pravidlům se podmínky pro jedince s inkontinencí výrazně zlepšily. Vzhledem k tomu, že se prodloužila doba sledování úniku moči na 24 hodin, dosáhne na pomůcky více pacientů. Nově také mají možnost různé typy pomůcek kombinovat.
Podívejte se na nová pravidla k úhradové regulaci zdravotnických prostředků předepisovaných lékaři na poukaz, která najdete ZDE.
(mraf)
Zdroje:
http://www.cus.cz/pro-odborniky/o-spolecnosti/dulezite-informace/informacni-material-k-preskripci-zdravotnickych-prostredku-pro-sber-a-vyprazdnovani-moci/
http://www.sukl.cz/sukl/metodika-ohlasovani-uhrad-zdravotnickych-prostredku-u