Léčba kostních metastáz šitá na míru
V zásadě se rozlišují tři základní typy léčby kostních metastáz, a to pomocí léků, ozařování nebo operačních výkonů.
Volba konkrétního typu léčby a její úspěšnost se přitom odvíjí od mnoha faktorů, mezi které patří zejména celkový zdravotní stav pacienta, typ nádoru a rozsah jeho rozšíření.
Jednotlivé typy léčby se mohou vzájemně kombinovat, léčba je vždy volena individuálně na základě rozhodnutí takzvaného multidisciplinárního týmu, který sestává ze zástupců různých lékařských odborností řídících onkologickou léčbu.
Které léky působí proti kostním metastázám?
V léčbě kostních metastáz se uplatňuje poměrně široká škála léků s různými účinky. Mezi ty nejčastěji užívané patří:
- Léky podporující výstavbu kostní tkáně. Pro zpevnění kostní tkáně napadané metastázami se používají léky běžně užívané v léčbě řídnutí kostí. Jejich výhodou je, že současně snižují nepříjemné bolesti kostí. Podávají se nejčastěji nitrožilně, ale jsou dostupné také v ústně podávané formě.
- Nitrožilní radiofarmaka. Principem léčby pomocí nitrožilních radiofarmak je ozáření nádoru pomocí radioaktivních prvků vázaných na léčiva podávaná v nitrožilní infuzi. Tyto léky se v organismu silně vážou na kostní tkáň a cíleně tak působí na kostní metastázy. Jejich nevýhodou je možné poškození kostní dřeně zářením.
- Chemoterapie. Chemoterapie se běžně užívá k léčbě mnoha zhoubných nádorů a působí i na jejich případné metastázy v kostech.
- Hormonální léčba. Hormonální léčba je určena pro léčbu nádorů a jejich metastáz citlivých k působení hormonů. Jedná se například o rakovinu prsu či prostaty.
- Cílená léčba. Tento typ léčby cíleně blokuje určité metabolické pochody v nádorových buňkách a tím způsobuje jejich odumírání, přičemž obdobně jako chemoterapie účinkuje i na kostní metastázy.
Proč se na kostní metastázy uplatňuje ozařování?
Léčba ozařováním, tzv. radioterapie, ať už v podobě klasického, nebo protonového ozařování, představuje jeden ze základních pilířů onkologické léčby. Nejinak je tomu i v případě léčby kostních metastáz u nádorů, které jsou citlivé k působení radiačního záření.
V rámci kostních metastáz se nejčastěji používá v případě výskytu ojedinělých metastáz v kostech. Kvůli vysokému množství radiačního záření působícího na veškeré buňky organismu není naopak vhodná pro léčbu mnohočetného postižení kostí.
Kdy u kostních metastáz přichází ke slovu skalpel?
Operační výkony pomáhají stabilizovat kosti oslabené kostními metastázami a ohrožené takzvanou patologickou zlomeninou (zlomeninou z minimálního násilí) nebo pomáhají řešit již vzniklé zlomeniny. Nejčastěji se kosti stabilizují pomocí kovových dlah a šroubů nebo kovovými hřeby zavedenými do dutin dlouhých kostí. V případě zlomenin obratlů se jejich dutina vyplňuje kostním cementem nebo se také stabilizují pomocí šroubů a speciálních dlah.
(holi)
Zdroj:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bone-metastasis/diagnosis-treatment/drc-20370196